07/05/2023
Sun Γριές 24 13 22 7 - 66 -
Space Jam 21 15 19 13 - 68 -

Καλές οι Γριές, καλύτερη η Space Jam!

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, η Space Jam κέρδισε τις Sun Γριές με 66-68 στο κλειστό του Athens Sports Hall στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στον όγδοο όμιλο της Summer Development League!

Οι Sun Γριές ήταν αυτές που ξεκίνησαν πιο δυνατά το παιχνίδι και με 11 πόντους του Μπόζα, 4 του Σαπουντζή και τρίποντο του Μπαγετάκου, προηγήθηκαν με 18-8. Αντέδρασαν στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι και με 8 πόντους του Γκέου και δύο τρίποντα του Μανωλόπουλου, μείωσαν στους 3, 24-21!

Στην δεύτερη περίοδο η Space Jam συνέχισε την αντεπίθεσή της και με νέους 9 πόντους του Μανωλόπουλου, προσπέρασε με 26-30! Ωστόσο, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο φινάλε του πρώτου μέρους και με 4 πόντους του Μπόζα και τρίποντο του Μπαγετάκου, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 37-36!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Μπόζας ήταν ασταμάτητος και με ακόμη 10 δικούς του πόντους και 6 του Γιουλούντα, διατήρησαν την παρέα του Πέλεχα σε θέση οδηγού με 59-55. Από κοντά ακολουθούσε τον αντίπαλο και στο τρίτο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Μαυροσκότη, με τον Μανωλόπουλο να σκοράρει 6 πόντους, τον Γκέο 5 και τον Κανλή 4. Σκορ τρίτης περιόδου 59-55!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Space Jam ήταν καλύτερη στις λεπτομέρειες και με μεγάλα σουτ των Γκέου, Κανλή και Γιακουμή, έφτασε στην μεγάλη νίκη με 66-68. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Σαπουντζής, Μπόζας και Γιουλούντας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/13 βολές, 21/46 δίποντα και 6/26 τρίποντα. Πήραν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 16 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 8/24 βολές, 21/51 δίποντα και 6/20 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Sun Γριών ο Μπόζας με 25 πόντους, έχοντας 0/2 βολές, 8/13 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη. Betsson mvp της Space Jam ο Μανωλόπουλος με 21 πόντους, έχοντας 2/5 βολές, 5/9 δίποντα και 3/9 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Sun Γριές (Πέλεχας): Κάλλης 2, Τριάντος 2, Μπόζας 25 (3), Γιουλούντας 14, Πέλεχας 2, Σαπουντζής 12, Μπαγετάκος 9 (3)

Space Jam (Μαυροσκότης): Νάστος 3, Γιακουμής 4, Γκέος 20 (1), Παπαχαρίσης, Γεραφέντης 4, Μαυροσκότης 2, Τσαμασίρος, Μανωλόπουλος 21 (3), Κανλής 14 (2)

Τι μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!