09/12/2022
Χαρμάνι Μιλάνο 8 7 4 9 - 29 -
TECHbuddy 20 19 21 17 - 77 -

Καλή προπόνηση για τους Tech Buddy

Χωρίς να ιδρώσουν σε σχεδόν κανένα σημείο του ματς, οι Tech Buddy επιβεβαίωσαν την ανωτερότητά τους και την τεράστια διαφορά ποιότητας και νίκησαν πολύ εύκολα τη Χαρμάνι Μιλάνο (29-77). Με αυτή τη νίκη, οι πρωταθλητές έκαναν το 3x3 στο Βasketaki Patras Cup και εξασφάλισαν την παρουσία τους στην επόμενη φάση του θεσμού.

Το παιχνίδι παρέμεινε ανταγωνιστικό μέχρι τα πρώτα 5 λεπτά, εκεί που η Χαρμάνι Μιλάνο κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ (8-9). Έκτοτε, η υπεροχή των Tech Buddy ήταν καθολική και άφησε το αποτύπωμά της στο φινάλε του Α' δεκάλεπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 8-20.

Στη Β' περίοδο, οι Tech Buddy συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και η Χαρμάνι ήταν αδύνατον να ακολουθήσει στο σκορ. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λιούρδη, ο οποίος έκανε ένα ολοκληρωμένο ματς, η διαφορά έφτασε στους 24 στο τέλος του Α' μέρους (15-39).

Το δεύτερο μέρος ήταν περισσότερο τυπική διαδικασία, καθώς η διαφορά δυναμικότητας δεν επέτρεπε στη Χαρμάνι να διεκδικήσει κάτι παραπάνω από την αναμέτρηση. Με επιμέρους σκορ περιόδου 4-21, το Γ' δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 19-60, με τη νίκη των Tech Buddy να παίρνει διαστάσεις θριάμβου.

Στην τελευταία περίοδο, οι Tech Buddy έκαναν συντήρηση δυνάμεων, με το τελικό 29-77 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωσταντίνος Παύλος, με 16 πόντους, 12 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Στον αντίποδα διασώθηκε ο Αντώνης Τζατζαδάκης, με 10 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Oι νικητές τελείωσαν τον αγώνα με 29/57 δίποντα, 3/8 τρίποντα και 10/17 βολές. Πρόσθεσαν επιπλέον 45 ριμπάουντ, 24 ασίστ, 18 κλεψίματα, 1 τάπα και 15 λάθη, Από την άλλη, οι ηττημένοι είχαν 9/35 δίποντα, 3/20 τρίποντα και 2/4 βολές. Μέτρησαν ακόμα 28 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 τάπες και 20 λάθη.

Χαρμάνι Μιλάνο: Αρβανίτης 3, Ηλιόκαυτος 0, Κακαβάς 0, Πανουτσόπουλος 5, Παρίσης 7, Πανουτσόπουλος 4, Τζατζαδάκης 10, Χατζής 0

Tech Buddy: Αγγελόπουλος 8, Αμπατζής 13, Βαλέρης 11, Λιούρδης 18, Μπόχαλης 5, Παπαδημητρόπουλος 4, Παύλος 16, Χύτας 2