14/01/2024
Winston Wizards 17 10 10 18 2 57 -
Slam Ducks 17 13 9 16 10 65 -

Καλημέρα, Καλημέρης!

Εκεί οι Slam Ducks με τον πολυτιμότερο παίκτη του αγώνα Νίκο Καλημέρη και τον Σαφρά να παίρνουν την κατάσταση στα χέρια τους, έφτασαν σε μία ακόμα νίκη με 57 – 65, απέναντι στους Winston Wizards.

Το παιχνίδι ήταν πολύ ανοιχτό στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις ομάδες να δίνουν έμφαση κυρίως στο επιθετικό κομμάτι και το σκορ να παραμένει ισόπαλο 17 – 17. Οι Ducks είχαν την πρωτοπορία στην μεγαλύτερη διάρκεια με την τριάδα Σαφρά(7), Καλημέρη(5) και Λειβαδή(4) να οδηγούν την επίθεση, με τους Wizards να επιστρέφουν στη συνέχεια και με το δίδυμο Αποστολόπουλου με 6 και Τσίκη με 5 πόντους αντίστοιχα να δίνουν τις λύσεις να φέρνουν το ματς στην απόλυτη ισορροπία.

Οι ομάδες κατέβασαν ρυθμό στην δεύτερη περίοδο, δεν σκόραραν με την ίδια ευκολία με τους ελαφρώς καλύτερους Slam Ducks να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 27 – 30. Προφήτης με δύο τρίποντα και Καλημέρης με 5 πόντους ανέλαβαν την μεγαλύτερη ευθύνη της ομάδας τους, ενώ οι Wizards δια χειρός Σταυρόπουλου που έβαλε 6 πόντους, πλησίασαν τη διαφορά στους 3.

Το παιχνίδι πήγε περισσότερο στην δύναμη στην τρίτη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους με κορυφαίο τον Καλημέρη με 5 πόντους να κρατούν προβάδισμα με ένα καλάθι. Στην αντίπερα όχθη, Νταής με 6 και Σταυρόπουλος με 3 πόντους ανέλαβαν εξολοκλήρου το σκοράρισμα για τους Κόκκινους.

Το καλύτερο οι ομάδες το άφησαν για το τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Καλημέρης πήρε αποκλειστικά πάνω του την επίθεση των φιλοξενούμενων στο ξεκίνημα με 8 προσωπικούς πόντους και οι Ducks ξέφυγαν 42 – 49.Οι εφτάψυχοι Wizards όχι μόνο δεν παράτησαν το ματς αλλά βρήκαν τεράστια σουτ με Καπετάνο και Νταή(2) βρισκόμενοι αγκαλιά με τη νίκη(55-53), αλλά ο Προφήτης ως από μηχανής θεός με καλάθι στο τελευταίο δευτερόλεπτο έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο(55-55).

Στην παράταση η ομάδα του Ισαακίδη έδειχνε να έχει πιο καθαρό μυαλό και περισσότερες ανάσες και με 7 πόντους του Σαφρά και 4 του Καλημέρη, έφτασε στην νίκη με τελικό σκορ 57 – 65.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Νίκος Καλημέρης με 27 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Πασχάλης Νταής με 20 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Οι Wizards είχαν 13/39 δίποντα, 6/33 τρίποντα, 13/20 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.

Οι Ducks είχαν 20/46 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 10/20 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Winston Wizards(Νταής): Αποστολόπουλος 12, Καπετάνος 3, Νταής 20(14ρ.), Σταυρόπουλος 11, Τοσουνίδης 6(12ρ.), Τσίκης 5,Φράγκος.

Slam Ducks(Ισαακίδης): Γιδαράκης, Ισαακίδης, Καλημέρης 27, Λειβαδής 9(13ρ.), Πλουμπής, Προφήτης 19, Σαφράς 18(13ρ. - 7 ασίστ), Τσουμάκος 3, Χάλδας.

Τι μας άρεσε: Εκπληκτική η διακύμανση στο παιχνίδι και τρομερό τελείωμα στην κανονική διάρκεια.