27/04/2023
Κλειώ 12 12 22 12 - 58 -
West Side B.C 14 9 7 8 - 38 -

Καλή αρχή για την Κλειώ!

Με το… δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στην Summer Development League η Κλειώ που το βράδυ της Πέμπτης 27 Απριλίου ξεπέρασε, με σχετική ευκολία, το εμπόδιο των West Side, επικρατώντας με 58-38. Μοιρασμένο το ματς στο πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν «στροφές» στο δεύτερο και να «καθαρίζουν» την πρώτη τους νίκη σε αυτό το νέο ξεκίνημα.

Όσον αφορά τον αγώνα, το ξεκίνημα των γηπεδούχων ήταν πολύ καλό, με τους Τσιώλο, Αμπατζή και Θεοδωρόπουλο να κάνουν ένα σερί 8-0. Οι West Side μπορεί να άργησαν κάπως, αλλά βρήκαν το πρώτο τους καλάθι με τον Μπελεχάκη, ενώ η ισοφάριση ήρθε λίγο αργότερα με τον Υφαντίδη να γράφει το 8-8. Ο ίδιος πήρε το «όπλο» του και εκτέλεσε δύο φορές πίσω από τα 6,75 για να φτάσει το σκορ στο 10-14, με τον Τσιώλο να μειώνει σε 12-14, σκορ που έμεινε ως το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό ήταν… μία σου και μία μου. Οι εναλλαγές στο προβάδισμα ήταν αρκετές, με τον Χόρτη από τη μία να προσφέρει σημαντικές λύσεις στην επίθεση, ενώ Γκολώνης, Ελμενσάουι και Υφαντίδης δεν επέτρεπαν στους αντιπάλους τους να ξεφύγουν. Τελικά οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με το προβάδισμα να είναι στα χέρια των γηπεδούχων που προηγήθηκαν 24-23.

Η Κλειώ μπήκε με αποφασιστικότητα στο τρίτο δεκάλεπτο και με σκοπό να θέσει τις βάσεις για τη νίκη. Ο Τσιώλος ανέλαβε δράση και έχοντας συμπαραστάτες στην επίθεση τους Θεοδωρόπουλο και Χόρτη έχτισαν ένα σερί 10-2 για το 34-25. Η διαφορά έφτασε στο +10 λίγες φάσεις αργότερα, με τον Χόρτη να διαμορφώνει το 40-30 και το μομέντουμ πλέον είχε  γείρει στην πλευρά των γηπεδούχων. Με τις εύστοχες προσπάθειες των Χόρτη και Τσιώλου η διαφορά ανέβηκε κι άλλο και η λήξη του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε το σκορ στο 46-30.

Η Κλειώ πλέον είχε πετύχει τον στόχο της, δηλαδή να πάρει μία διαφορά ώστε να κάνει πιο εύκολα τα πράγματα στο τέταρτο δεκάλεπτο, στο οποίο παρουσιάστηκε πιο απελευθερωμένη. Ο Υφαντίδης ήταν ο μόνος από την πλευρά των West Side που μπορούσε να βρει τρόπο να «σπάσει» την αντίπαλη άμυνα, αλλά αυτό δεν έφτανε. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν άνετα το διψήφιο προβάδισμά τους και έτσι έφτασαν στη νίκη με 58-38.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Τσιώλος με 20 πόντους, 2 ασίστ και 3 ριμπάουντ. Από τους West Side ξεχώρισε ο Δημήτρης Υφαντίδης με 20 πόντους, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 ριμπάουντ.

Η Κλειώ είχε 25/58 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 5/10 βολές, 40 ριμπάουντ, αλλά και 8 ασίστ, 7 κλεψίματα, 14 λάθη και 2 μπλοκ. Οι West Side μέτρησαν 6/26 δίποντα, 7/41 τρίποντα, 5/14 βολές, 30 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Παράλληλα έκαναν 10 κλεψίματα και 9 λάθη.

Κλειώ (Αμπατζής): Αμπατζής 9(10ρ.), Πασχάλης 2(5ρ.), Χόρτης 13(5ρ.), Θεοδωρόπουλος 10(5ρ.), Καραμπέτσας, Τσιώλος 20(3ρ.), Παπαδάκης 4(10ρ.)

West Side (Μπελεχάκης): Στόικας, Ανδρεάδης, Λέγγας 2(1ρ.), Υφαντίδης 20(2ρ.), Μπελεχάκης 8(1ρ.), Αδελφόπουλος, Φρονιμόπουλος, Γκολώνης 3(7ρ.), Ελμενσάουι 5(4ρ.)

Τι μας άρεσε: Ο τρόπος με τον οποίο μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η Κλειώ.