23/11/2022
Πλατειακοί 14 28 14 20 - 76 -
Thunder 17 15 18 18 - 68 -

Καλή η Thunderblaze, καλύτεροι οι The Shot!

Το τρίτο σερί ροζ φύλλο αγώνα στον τέταρτο όμιλο της Master League πήραν χθες στο ΣΕΦ, καθώς για την πέμπτη αγωνιστική κέρδισαν την Thunderblaze με 76-68 και παραμένουν στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Όμορφο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με την Thunderblaze να είναι ελαφρώς καλύτερη και με 5 πόντους του Μαμαλάκη, 4 του Ζαΐμη και τρίποντα των Λαγού - Ζαράνη, προηγήθηκε με 14-17. Ο Ξενάκης με 6 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ ένα τριποντάκι είχε Βούλγαρης.

Στην δεύτερη περίοδο οι The Shot ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με τους Ντιμπ (9π), Δρελιώζη (6π), Κοντομίχη (6π), Κανταρτζή (3π) και Lazukic (3π) να πετούν φωτιές, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 10 πόντων, 42-32! Τους φιλοξενούμενους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Μαμαλάκης και Ευσταθίου με 5 πόντους έκαστος, ενώ από την περιφέρεια βρήκε στόχο ο Λαγός.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Μποφίλης πέρασε στο παρκέ και με δύο δικά του τρίποντα και ένα του Lazukic, έβαλαν τους γηπεδούχους στο +11, 48-37. Στη συνέχεια, όμως, της περιόδου η Thunderblaze αντέδρασε και με 5 ακόμη πόντους του Μαμαλάκη, 4 του Μπούτου και τρίποντο του Λαγού, πλησίασε στους 6, 56-50, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι The Shot δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους και με δράστες στην επίθεση τους Ντιμπ, Ξενάκη, Βούλγαρη, Κοντομίχη, Δρελιώζη και Χριστοφορίδη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 76-68! Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Γαρίλλης, Λαγός, Μαμαλάκης και Μπούτος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 13/21 βολές, 21/38 δίποντα και 7/27 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 24 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/11 βολές, 16/41 δίποντα και 10/35 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 16, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Betsson mvp των The Shot ο Ξενάκης 13 πόντους, έχοντας 7/8 βολές και 3/7 δίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, είχε 3 τάπες και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος της Thunderblaze ο Μαμαλάκης με 27 πόντους (double-double), έχοντας 4/9 βολές, 7/12 δίποντα και 3/10 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

The Shot (Κανταρτζής): Αναστασάκης 1, Ξενάκης 13, Δρελιώζης 10, Κανταρτζής 4, Βλασταρίδης 2, Βούλγαρης 8 (2), Κοντομίχης 8, Ντιμπ 13 (1), Χριστοφορίδης 5, Μποφίλης 6 (2), Lazukic 6 (2)

Thunderblaze (Λαγός): Ευσταθίου 7 (1), Ζαράνης 3 (1), Γαρίλλης 3 (1), Μαμαλάκης 27 (3), Λαγός 12 (4), Ζαΐμης 6, Μπούτος 8, Χαλάτσας 2

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!