28/12/2022
Γιουγκοπιάστηκα 20 20 28 12 - 80 -
Thunder 22 10 15 13 - 60 -

Καλή πρωτοχρονιά για την Γιούγκο!

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της για το 2022 η Γιουγκοπιάστηκα, καθώς στα πλαίσια της όγδοης αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου της Master League κέρδισε εύκολα την Thunderblaze με 80-60 και "ψιλοκλείδωσε" την παραμονή, σε αντίθεση με τους ηττημένους, που βρίσκονται ακριβώς πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού!

Άκρως θεαματικό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 20-22 υπέρ της Thunderblaze, με τον Μπούτο να σκοράρει 10 πόντους και τους Λαγό - Γαρίλλη να βάζουν από ένα τριποντάκι έκαστος. Το δίδυμο Κορωνάκου - Νικολαΐδη τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον πρώτο να πετυχαίνει 9 πόντους και τον δεύτερο να προσθέτει 8.

Με τρίποντο του Μαμαλάκη και καλάθι του Μπούτου, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου στο +7, 20-27. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους, όμως, η Γιουγκοπιάστηκα ήταν καταιγιστική, έτρεξε 20-5 επιμέρους σκορ και με νέους 6 πόντους του Νικολαΐδη, 5 του Κορωνάκου, 3 του Πατάγια και τρίποντο του Σακαρέλου, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων, 40-32!

Ιδανικά ξεκίνησε το δεύτερο μέρος για την Thunderblaze, καθώς με 7 πόντους του Μαμαλάκη και 6 του Νάκου, έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία στα μισά της τρίτης περιόδου, 45-45! Άμεσα ήρθε η απάντηση από τους γηπεδούχους, αφού με 11 πόντους του Πατάγια, τρεις τρίποντες βόμβες του Παπαγεωργίου και 6 πόντους του Κορωνάκου, έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 21 πόντων, 68-47, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Με την διαφορά στους 21 πόντους, 68-47, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο ΣΕΦ και έτσι η "Γιούγκο" έφτασε εύκολα στο ροζ φύλλο αγώνα με 80-60, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Κορωνάκου, Πουριέζη, Μπραντρά και Παπαγεωργίου. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Μαμαλάκης, Ζαΐμης και Καρούζος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 9/19 βολές, 25/48 δίποντα και 7/28 τρίποντα. Πήραν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 20 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/10 βολές, 19/41 δίποντα και 5/27 τρίποντα. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 21 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 κόψιμο.

Betsson mvp της ΓιουγκοΠιάστηκα ο Κορωνάκος με 24 πόντους (double-double), έχοντας 4/7 βολές και 10/15 δίποντα. Μάζεψε 24 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος της Thunderblaze ο Μαμαλάκης με 18 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 5/10 δίποντα και 2/8 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 7 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

ΓιουγκοΠιάστηκα (Πουριέζης): Νικολαΐδης 14, Κορωνάκος 24, Πατάγιας 15 (3), Παπαγεωργίου 16 (3), Σακαρέλος 5 (1), Μπαντράς 2, Πουριέζης 4

Thunderblaze (Λαγός): Γαρίλλης 6 (2), Μαμαλάκης 18 (2), Λαγός 3 (1), Ζαΐμης 4, Μπούτος 17, Χαλάτσας, Καρούζος 4, Νάκος 8, Τζούρτος

Τι μας άρεσε: Οι 41 ασίστ που μοίρασαν οι δύο ομάδες!