08/01/2023
The Dreamers 9 17 15 11 - 52 -
Brooklyn Nerds 10 12 9 11 - 42 -

Καλή χρονιά από τους The Dreamers!

Με το δεξί ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος και το 2023 οι The Dreamers, καθώς για την 14η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της D2-League κέρδισαν δύσκολα τους Brooklyn Nerds με 52-42 στο κλειστό του Αγίου Νικολάου και παραμένουν στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Brooklyn Nerds, καθώς βρέθηκαν δύο φορές στο +6, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +1, 9-10, χάρη σε 4 πόντους του Φορτσάτου και 4 του Αρμακόλα. Ο Νίκος Κοντός με 6 πόντους και ο Κωνσταντέλος με ένα έμμεσο τρίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι μπλε συνέχιζαν να οδηγούν το παιχνίδι και με 7 πόντους του Αρμακόλα και τρίποντο του Πανδή, προηγούνταν με 18-22, 2:00 για την ανάπαυλα. Στο φινάλε, όμως, του πρώτου μέρους οι The Dreamers πάτησαν γκάζι και με δύο τρίποντα του Νίκου Κοντού και τρίποντες βόμβες των Νίκου Ελενίτσα, Γιάννη Κοντού και Κωνσταντέλου, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 26-22!

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν η παρέα του Μανασή και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 7 νέους πόντους του Νίκου Κοντού και 4 του Κωνσταντέλου, έχτισε διψήφια διαφορά 11 πόντων, 41-30. Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου, 41-31, διαμόρφωσε για λογαριασμό των μπλε ο Τσιάμαλος από την γραμμή της φιλανθρωπίας, ενώ νωρίτερα 6 πόντους σημείωσε ο Αρμακόλας. Σκορ τρίτης περιόδου 41-31!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι The Dreamers άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με δράστες στην επίθεση τους Κωνσταντέλο, Νίκο Ελενίτσα και Νίκο Κοντό, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 52-42! Πάλεψε στα τελευταία λεπτά η ομάδα του Κοντορουχά να γυρίσει το ματς, ωστόσο δεν της έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Τσιάμαλου, Αρμακόλα και Φορτσάτου.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς 10/10 βολές, 12/44 δίποντα και 6/18 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 5 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/6 βολές, 13/46 δίποντα και 4/26 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Betsson mvp των The Dreamers ο Νίκος Κοντός με 22 πόντους, έχοντας 9/9 βολές, 2/9 δίποντα και 3/8 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, είχε 1 τάπα και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Brooklyn Nerds ο Αρμακόλας με 19 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 6/16 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Πήρε 17 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη.

The Dreamers (Μανασής): Ελενίτσας Ν. 7 (1), Ελενίτσας Α., Κοντός Γ. 5 (1), Κοντός Ν. 22 (3), Κωνσταντέλος 16 (1), Περγαντής 2

Brooklyn Nerds (Κοντορουχάς): Αρμακόλας 19 (2), Ζαμάνης, Λιατόπουλος, Νικολαΐδης 2, Νταλαπέρας, Πανδής 5 (1), Τσιάμαλος 6 (1), Φορτσάτος 10, Χωριανόπουλος

Τι μας άρεσε: Το τρίτο δεκάλεπτο των The Dreamers, όπου και κρίθηκε το παιχνίδι!