22/02/2023
Skroutz - - - - - 20 -
Ageli B.C. - - - - - - -1

Καλύτερη στα σημεία η Ageli!

Δείχνοντας ψυχραιμία στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, η Ageli επικράτησε του Skroutz στο Athens Sports Hall και έκανε δεκατέσσερις τις νίκες της στην Development2 League.

Μπορεί να κατέβηκαν με αρκετές απουσίες, όμως οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα παραγωγικές και ανταγωνιστικές στο πρώτο δεκάλεπτο. Το Skroutz ήταν ένα... "κλικ" καλύτερο και με πρωταγωνιστές τους Παπαδόπουλο, Λεωνάκη και Μερεμέτη προηγήθηκε με 16-14. Για τους φιλοξενούμενους το δίδυμο Χατζή - Αγγελή ήταν αυτό που τράβηξε το... κουπί στην επίθεση.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τη μία ομάδα να απαντάει στα καλάθια της άλλης και το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Οι φιλοξενούμενοι παίζοντας καλή άμυνα στα τελευταία 3' και έχοντας σε καλή κατάσταση τους Αγγελή και Χατζή, κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να αποκτήσουν προβάδισμα βραχείας κεφαλής (28-29). Οι γηπεδούχοι στο μεγαλύτερο μέρος του δεκαλέπτου τα πήγαιναν εξαιρετικά ωστόσο κάποιες λάθος επιλογές στην επίθεση τους έκαναν να χάσουν το προβάδισμα και να βρεθούν σε θέση κυνηγού.

Έχοντας ψυχολογία απόφαση την καλή εμφάνιση του δεκαλέπτου, η Ageli όχι μόνο διατήρησε το υπέρ της προβάδισμα, αλλά το διεύρυνε κιόλας χάρη στους εξαιρετικής Χατζή και Αγγελή και τα καθοριστικοί τρίποντα των Κωσταρά και Δημητρού. Οι γηπεδούχοι στηρίχθηκαν στο μακρινό σουτ του Παπαδόπουλου, έπρεπε να να αλλάξουν πολλά στο παιχνίδι τους για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 46-53.

Με πλάνο στο παιχνίδι τους, υπομονή και ορθολογικές επιθέσεις, οι παίχτες του Skroutz κατάφεραν όχι μόνο να επιστρέψουν στο ματς, αλλά να πάρουν και το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους 3' πριν το τέλος (59-58), χάρη στα καλάθια των Καντιδάκη, Μερεμέτη και Παπαδόπουλου. Στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, εκεί που "έκαιγε" ο Κεχαγιόγλου με πέντε αναπάντητους πόντους και ένα τεράστιο κλέψιμο, δήλωσε παρών και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με 65-70, σε μια αναμέτρηση που άφησε ικανοποιημένους όσους την παρακολούθησαν.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Χατζής με double double και 24 πόντους (9/18 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 19 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 23/65 δίποντα, 4/15 τρίποντα και 7/17 βολές. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ και έδωσαν 6 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/41 δίποντα, 7/32 τρίποντα και 9/11 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ.

Skroutz (Λεωνάκης): Αυγουλής, Καντιδάκης 24, Λεωνάκης 10, Μερεμέτης 14, Μπουρλάς, Παπαδόπουλος 17 (4)

Ageli (Μπακλούς): Αγγελής 19 (3), Βασιλόπουλος 6, Κεχαγιόγλου 6 (1), Κωσταράς 3 (1), Ταράτσας 7, Χατζής 24 (1)

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς.