Los Abeles Fakers 4 22 14 11 - 51 -
Indians 16 17 8 18 - 59 -

Καλύτεροι στα σημεία οι Indians!

Τρεις έκαναν τις νίκες τους στην Evolution League οι Indians αφού ξεπέρασαν πολύ δύσκολα το εμπόδιο των σκληροτράχηλων Los Abeles Fakers στο Μαζαράκη.

Τις προθέσεις τους από το ξεκίνημα της αναμέτρησης έδειξαν οι Indians, αφού με πρωταγωνιστές τους Βασιλάκο, Μπακάλη, Μητσάκο και Σταυρόπουλο προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 4-16. Οι γηπεδούχοι έψαχναν να βρουν τα... πατήματά τους και δυσκολεύονταν ακόμη και στο κατέβασμα της μπάλας.

Στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου δεκαλέπτου, το σκηνικό της αναμέτρησης παρέμενε ίδιο, με τους Indians να διατηρούν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα χάρη στους Κοσκίνα και Παναγάκο. Οι Fakers από τα μέσα της περιόδου και μετά, άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό και με τρίποντες "βόμβες" του Αντωνάκη και δίποντα των Βογιατζή και Λουκαΐτη, ροκάνισαν την... διαφορά και μείωσαν σε 26-33 στο τέλος του ημιχρόνου.

Με την... συνταγή της επιτυχίας να μένει ίδια και τους Αντωνάκη και Βογιατζή να τραβούν το... κουπί στην επίθεση, οι Los Abeles Fakers κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 37-37 και να δώσουν νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Οι φιλοξενούμενοι που δεν ήταν το ίδιο παραγωγικοί όπως στο πρώτο ημίχρονο, σκόραραν με τους Κοσκίνα και Μητσάκο και διαμόρφωσαν το υπέρ τους 40-41 ως σκορ τρίτου δεκαλέπτου.

Ένα μεγάλο ντέρμπι παρακολουθήσαμε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Παρά το πρώτο προβάδισμα των γηπεδούχων στο ματς και στα τρίποντα του on fire Αντωνάκη, οι "Ινδιάνοι" αντέδρασαν, κατέθεσαν ψυχή, εκνευρίστηκαν την δύναμη του Σταυρόπουλου και του Τσιότα στο ζωγραφιστό και έφτασαν πολύ δύσκολα στη νίκη. Οι γηπεδούχοι ξέμειναν από δυνάμεις και ιδέες στην επίθεση στο τέλος και γνώρισαν και πάλι την ήττα στις λεπτομέρειες.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μπακάλης με 9 πόντους (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα) και 11 ριμπάουντ. Οι γηπεδούχοι είχαν 14/43 δίποντα, 5/19 τρίποντα και 8/19 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ και έδωσαν 9 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/44 δίποντα, 4/13 τρίποντα και 7/15 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ.

Los Abeles Fakers (Φωτεινός): Αντωνάκης 17 (5), Βογιατζής 12, Ηρειώτης, Κωνσταντίνου 10, Λουκαΐτης 6, Ουζουνίδης 4, Τσαντζαλής, Φωτεινός 2

Indians (Μηνάς): Βασιλάκος, Δημάδης 4 (1), Ζήσης 3, Κοσκίνας 11 (2), Μαμάκος, Μητσάκος 6, Μπακάλης 9 (1), Παναγάκος 4, Σταυρόπουλος 15, Τσιώτας 7, Φαραός

Τι μας άρεσε: Το πρώτο δεκάλεπτο των Indians και η επιστροφή των Fakers από το -15.