26/06/2022
Brooklyn Nerds 15 14 5 16 - 50 -
Old Stars 15 6 14 12 - 47 -

Καλό καλοκαίρι από τους Brooklyn Nerds!

Με νίκη αποχαιρέτησαν το καλοκαιρινό πρωτάθλημα οι Brooklyn Nerds, καθώς στα πλαίσια της έβδομης και τελευταίας αγωνιστικής του πέμπτου ομίλου της Summer D2-League, κέρδισαν τους Old Stars με 50-47 στον Κολωνό, αφήνοντάς τους χωρίς ροζ φύλλο!

Εντυπωσιακό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Brooklyn Nerds στο παιχνίδι, καθώς με τρία τρίποντα του Ζαμάνη και 4 πόντους του Φορτσάτου, προηγήθηκαν με 8-0 και μέχρι τα μισά της πρώτης περιόδου βρίσκονταν στο +7, 13-6. Στην συνέχεια του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με 8 πόντους του Κοντού, 4 του Γεωργούση και 3 του Βερώνη, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 15-15!

Στην δεύτερη περίοδο οι μπλε πάτησαν εκ νέου γκάζι και με τον Πανδή να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με 8 πόντους, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 14 πόντων, 29-15, 2:30 για την ανάπαυλα. Το μόνο που κατάφεραν οι Old Stars ήταν να μειώσουν στους 8, 29-21, με τον Λεντζή να σκοράρει 4 πόντους και τον Κοντό 2.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Αστέρες έσφιξαν την άμυνά τους και με 5 πόντους του Καπράλου και τρίποντο του Κοντού, πήραν για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ με 34-35. Λίγα πράγματα από τους γηπεδούχους σε εκείνο το σημείο, με τον Χωριανόπουλο να βάζει ένα τρίποντο και τον Ζαμάνη ένα δίποντο. Σκορ τρίτης περιόδου 34-35!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Brooklyn Nerds βρήκαν εκ νέου τα πατήματά τους και με δράστες στην επίθεση τους Γιαννουλάκη, Κοντορουχά, Πανδή, Παπαντωνόπουλο και Φορτσάτο, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 50-47. Κόλλησαν στα τελευταία λεπτά του αγώνα στην επίθεση οι Old Stars, με τους Κοντό, Δουκάκη και Καπράλο να βρίσκουν στόχο, καταφέρνοντας όμως να κάνουν το 45-36, 47-47, 30″ για τη λήξη.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 0/7 βολές, 16/57 δίποντα και 6/21 τρίποντα. Πήραν 60 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 2/10 βολές, 12/41 δίποντα και 6/45 τρίποντα. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Betsson mvp των Brooklyn Nerds ο Φορτσάτος με 10 πόντους (double-double), έχοντας 0/1 βολή και 5/14 δίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Old Stars ο Κοντός με 17 πόντους, έχοντας 1/3 βολές, 2/5 δίποντα και 4/21 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 9 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη.

Brooklyn Nerds (Κοντορουχάς): Γιαννουλάκης 6, Φορτσάτος 10, Ζαμάνης 11 (3), Λιατόπουλος 2, Νταλαπέρας, Πανδής 11 (1), Κοντορουχάς 3 (1), Παπαντωνόπουλος 4, Χωριανόπουλος 3 ()

Old Stars (Γεωργούσης): Λεντζής 4, Γεωργούσης 4, Δουκάκης 7 (1), Καπράλος 8 (2), Βερώνης 5, Καραγιάννης 2, Κοντός 17 (4)

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη!