10/06/2023
Termites 12 12 23 13 - 60 -
40φεύγα... 8 11 11 18 - 48 -

Καλό καλοκαίρι με νίκη για τους Τερμίτες!

Με την γλυκιά γεύση της νίκης, τελείωσαν τις καλοκαιρινές τους υποχρεώσεις οι Τερμίτες, καθώς το βραδάκι του Σαββάτου 10 Ιουνίου στο Basketaki Arena, Όντας καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, δεν δυσκολεύτηκαν να επικρατήσουν απέναντι στους 40 φεύγα με 60 – 48.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αναγνωριστικό μεταξύ των δύο ομάδων, με τους Τερμίτες να στηρίζονται στην ταχύτητα των νεαρών παικτών τους και με το δίδυμο Δ.Φουντά - Καραμπίνο να βάζουν από 4 πόντους και τρίποντο του Πασχαλινόπουλου, είχαν την πρωτοπορία με 12 – 8. Στο στρατόπεδο των 40 φεύγα που ήταν στο κυνήγι του σκορ από την αρχή, ξεχώρισε ο Τσάβαρης με 4 πόντους , με Χρήστου και Παπαθωμά να βάζουν από ένα καλάθι.

Ίδια σχεδόν εικόνα είχαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να είναι πολύ κοντά σε απόδοση και τους γηπεδούχους να χτίζουν διαφορά 5 πόντων στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Χατζητσομπάνης με δύο τρίποντα και Καραμπίνος με 4 πόντους, ήταν οι πρωταγωνιστές στην επίθεση των Τερμιτών, ενώ για τους 40 φεύγα, ο Στέφας κουβαλούσε την επίθεση με 6 πόντους, με τον Μπούταλη να σκοράρει από τα 6.75.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Τερμίτες εκμεταλλεύτηκαν την ταχύτητα τους στο ανοιχτό γήπεδο και τις αργές επιστροφές των 40 φεύγα και με αιχμή του δόρατος τον Καραμπίνο που πέτυχε 14 ολόκληρους πόντους και τον Πασχαλινόπουλο να σκοράρει δις από την περιφέρεια, εκτόξευσαν τη διαφορά στο + 17. Σαρακατσιανός και Τσάβαρης διασώθηκαν για τους φιλοξενούμενους, πετυχαίνοντας 4 και 3 πόντους αντίστοιχα, για το 47 – 30.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να επικρατήσουν στο επιμέρους σκορ, χωρίς όμως να μπορέσουν να αλλάξουν πλήρως την κατάσταση. Παπαθωμάς με 6 και Αρκούδης με 4 πόντους αντίστοιχα, ήταν τα πρώτα βιολιά στην επίθεση, ενώ για τους Τερμίτες που έριξαν ρυθμούς, ξεχώρισαν Καραμπίνος και Χατζητσομπάνης με ένα τρίποντο έκαστος, για το τελικό 60 – 48.

Betsson mvp αναδείχτηκε ο Γιώργος Καραμπίνος με 25 πόντους, 4 ριμπάουντ , 4 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για το ηττημένους ξεχώρισε ο Άγγελος Τσάβαρης με 10 πόντους, 8 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Τερμίτες είχαν 17/42 δίποντα, 7/32 τρίποντα, 5/20 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ , μοίρασαν 13 ασίστ και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Οι 40φεύγα είχαν 19/50 δίποντα , 2/10 τρίποντα, 4/11 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 21 λάθη.

Τερμίτες(Αποστολόπουλος): Αποστολόπουλος 2, Καραμπίνος 25, Πασχαλινόπουλος 10, Σταματόπουλος 2(9ρ.), Δ. Φουντάς 8(12ρ.), Α. Φουντάς 2, Χατζητσομπάνης 11(14ρ.).

40φεύγα(Στέφας): Αρκούδης 4 , Γιαννόπουλος 2(11ρ.), Μαγκαφάς, Μπούταλης 4, Παπαθωμάς 10, Σαρακατσιανός 5(9ρ.),Στέφας 6, Τσάβαρης 10(8ρ.), Χρήστου 6.

Τι μας άρεσε: Το fair play του Γιώργου Καραμπίνου.