24/06/2024
Athens Pistols 20 13 8 19 - 60 -
Saint Pauli 13 14 16 10 - 53 -

Το καλό εισιτήριο στους Pistols!

Τη δεύτερη θέση του πέμπτου ομίλου της Summer Evolution League κατέλαβαν οι Athens Pistols, καθώς για τη δέκατη και τελευταία αγωνιστική κέρδισαν τους Saint Pauli με 60-53 και τους άφησαν στη τέταρτη θέση!

Σαφώς ανώτεροι ήταν οι Athens Pistols στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με δύο τρίποντα του Φιλήμωνα Γονιδάκη, 4 του Μαρίνου Γονιδάκη και 4 του Πατρώνη, προηγούνταν με 20-11, 1:00 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 20-13, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Δήμας, ενώ νωρίτερα δύο τρίποντα έβαλε ο Τζοβάρας και ένα ο Σαρρής.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να οδηγούν το παιχνίδι, βρέθηκαν μέχρι και στο +12, και τελικά με 5 νέους πόντους του Πατρώνη, 3 του Μαρίνου Γονιδάκη και έμμεσο τρίποντο του Κόκκαλη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 33-27! Τους Saint Pauli κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα τα τρίποντα των Τζοβάρα και Γιωτόπουλου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Καραμπά έσφιξε την άμυνά της και με 6 πόντους του Πιτένη, 5 του Γιωτόπουλου και τρίποντο του Σαρρή, προσπέρασε με 41-43. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους γηπεδούχους σε εκείνο το διάστημα, με τον Μαρίνο Γονιδάκη να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 6 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 41-43!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Athens Pistols ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με δράστες στην επίθεση τους Κόκκαλη, Μαρίνο Γονιδάκη και Φιλήμωνα Γονιδάκη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 60-53. Ξέμειναν από ιδέες στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι Saint Pauli και έτσι δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Πιτένη και Γιωτόπουλου.

Betsson MVP των Athens Pistols ο Μαρίνος Γονιδάκης με 19 πόντους (double-double), έχοντας 5/7 βολές και 7/14 δίποντα, ενώ πήρε 16 ριμπάουντ και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Saint Pauli ο Δήμας με 6 πόντους, έχοντας 3/10 δίποντα και 0/2 τρίποντα, ενώ μάζεψε 14 ριμπάουντ και έκανε 2 λάθη.

Athens Pistols (Πατρώνης): Σκιαδάς, Βρυώνης 2, Γονιδάκης Μ. 19, Πατρώνης 11(1), Γονιδάκης Φ. 13 (3), Κόκκαλης 11, Ανδρικόπουλος 4

Saint Pauli (Καραμπάς): Σαρρής 8 (2), Πιτένης 14 (1), Μόνος 5, Τζοβάρας 9 (3), Δήμας 6, Γιωτόπουλος 12 (3), Καραμπάς, Σερεβέτας

Τι μας άρεσε: Το τελευταίο δεκάλεπτο των Pistols!