30/09/2024
Sun City Spurs 21 9 10 18 - 58 -
Hood BC 18 22 14 11 - 65 -

"Τρίτωσε" το καλό για την Hood!

Την αήττητη πορεία της στην Elite League by Novibet συνεχίζει η Hood, καθώς για την τρίτη αγωνιστική κέρδισε τους Sun City Spurs με 58-65 και έκανε το 3/3, αφήνοντας τον αντίπαλο χωρίς νίκη!

Τρελό ρυθμό έδωσαν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Sun City Spurs να προηγούνται με 21-18, χάρη σε 10 πόντους του Σιφναίου, 4 του Μαγγωνάκη και 3 του Ροζή. Ο Ζέγγος με 8 πόντους, ο Σαρρής με δύο τρίποντα και ο Αθανασόπουλος με 4 πόντους έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο η Hood ανέβασε στροφές, έσφιξε την άμυνά της και με δύο νέα τρίποντα του Σαρρή, 5 πόντους του Αθανασόπουλου και άλλους τόσους του Ζέγγου, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 10 πόντων, 30-40. Αρκετά λάθη έκαναν οι γηπεδούχοι σε εκείνο το διάστημα λόγω της πίεσης των αντιπάλων, με τον Ροζή να έχει 3 πόντους και τους Κυριαζίδη, Μαγγωνάκη και Σιφναίο μα συνδράμουν από 2 πόντους έκαστος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι "Χουντιανοί" είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και με τους Αθανασόπουλο - Ζέγγο να βάζουν από 4 πόντους ο καθένας και τους Χαριτόπουλο - Σαρρή να ακολουθούν με 3 έκαστος, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +14, 40-54. Δεν μπόρεσε το συγκρότημα του Σταυρόπουλου να πλησιάσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά το τρίποντο του Κυριαζίδη και τις βοήθειες των Κυπριανού, Μαγγωνάκη και Ροζή. Σκορ τρίτης περιόδου 40-54!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Sun City Spurs μπήκαν αποφασισμένοι να παλέψουν για την ανατροπή και με τρία τρίποντα του Πάλλη και ένα του Σιφναίου, μείωσαν από τους 16 στους 4, 55-59, 4:00 για το φινάλε. Ωστόσο, η παρέα του Πατσάκα ήταν ψύχραιμη στα τελευταία λεπτά του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Ζέγγο, Αθανασόπουλο και Χαριτόπουλο, έφτασε δίκαια στη νίκη με 58-65!

Πολυτιμότερος των Sun City Spurs ο Ροζής με 8 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 3/5 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, είχε 1 τάπα και έκανε 2 λάθη. Novibet MVP της Hood ο Ζέγγος με 22 πόντους, έχοντας 6/8 βολές, 5/11 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

Sun City Spurs (Σταυρόπουλος): Γιοβάνης 5, Nioniovic, Θεοδωρόπουλος 4, Κυπριανός 4, Πάλλης 9 (3), Κυριαζίδης 5 (1), Μαγγωνάκης 8 (1), Ροζής 8, Σαμπάνης, Σιφναίος 15 (3)

Hood (Πατσάκας): Στεφόπουλος, Λαύκας, Αθανασόπουλος 16, Βέργος 2, Ζέγγος 22 (2), Θεοδώρου, Πρωτόγερος 2, Πετράκος, Σαρρής 15 (5), Χαριτόπουλος 8

Τι μας άρεσε: Η τριάδα Ζέγγου, Αθανασόπουλου και Σαρρή!