01/10/2022
Space Hellas 14 21 21 12 - 68 -
Sun City Spurs 13 19 17 9 - 58 -

Καλοί οι Spurs, καλύτερη η Space Hellas!

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketaki Cup εξασφάλισε χθες το βράδυ η Space Hellas, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική του 21ου ομίλου κέρδισε δύσκολα τους Sun City Spurs με 68-58 στο κλειστό του Περιστερίου!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και την Space Hellas να προηγείται με 14-13, με τον Κωνσταντινίδη να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με 4 πόντους. Ο Κυριαζίδης με δύο τρίποντα και ο Πάλλης με ένα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με τρία τρίποντα του Παπαδόπουλου, 6 πόντους του Ντουμάνη και 4 του Μπαμπάκου, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μέχρι και στο +8, 31-23, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 35-32! Τους Sun City Spurs κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Καραγιαννάκης (7π), Μελισσάρης (5π), Πάλλης (4π) και Καραγιάννης (3π).

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Μαγγωνάκη συνέχισε την αντεπίθεσή της και με 8 πόντους του Μιχαλόπουλου και 5 του Πάλλη, πήρε μετά από ώρα κεφάλι στο σκορ με 47-48! Ωστόσο, το συγκρότημα του Καπόπουλου πάτησε γκάζι στο φινάλε της περιόδου και με 11 πόντους του Ντουμάνη, 4 του Βεργόγιαννη και 4 του Παπαδόπουλου, προσπέρασε με 56-49!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Space Hellas είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Ντουμάνη, Κωνσταντινίδη και Μπαζώρα, έφτασε δίκαια στη νίκη με 68-58! Για τα "Σπιρούνια" στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Καραγιαννάκης, Κυριαζίδης, Πάλλης και Μελισσάρης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/12 βολές, 23/47 δίποντα και 4/18 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, έκαναν 5 λάθη και είχαν 4 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/25 βολές, 8/25 δίποντα και 8/38 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 3 λάθη.

Betsson mvp της Space Hellas ο Ντουμάνης με 20 πόντους, έχοντας 6/6 βολές, 7/12 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Sun City Spurs ο Πάλλης με 14 πόντους, έχοντας 4/4 βολές, 2/2 δίποντα και 2/10 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Space Hellas (Καπόπουλος): Βεργόγιαννης 8, Ελευθερίου, Κασνέσης, Κωνσταντινίδης 10, Λαδάς 2, Μπαζώρας 5 (1), Μπαμπάκος 6, Ντουμάνης 20, Παπαδόπουλος 17 (3), Σιαρές, Τσούτης

Sun City Spurs (Μαγγωνάκης): Καραγιάννης 3 (1), Καραγιαννάκης 11, Κυπριανός 2, Κυριαζίδης 8 (2), Μελισσάρης 8 (1), Μιχαλόπουλος 8 (2), Ντεντόπουλος 1, Πάλλης 14 (2), Σαπουντζής 3

Τι μας άρεσε: Η διαχείριση του αγώνα από την Space Hellas στο τελευταίο δεκάλεπτο!