16/05/2023
Deportivo Faliro 22 21 12 11 - 66 -
Gangsters 11 10 17 21 - 59 -

Καλοκαίρι και Deportivo πάνε μαζί!

Με όπλο το εξαιρετικό πρώτο μέρος, η Deportivo Faliro Mera κέρδισε τους μαχητικούς Gangsters με 66-59 στο κλειστό του Μαζαράκης και έκανε το 3/3 στον τρίτο όμιλο της Summer Master League!

Με τον Κριεκούκη να μπαίνει καυτός στο παιχνίδι και να σκοράρει 17 πόντους με 5 τρίποντα και τον Κομνηνό να προσθέτει άλλο ένα τρίποντο, η Deportivo Faliro Mera έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά 11 πόντων, 22-11. Ο Κάζης με 5 πόντους και οι Βασίλης Λάιος, Μαρκόπουλος και Τσουπρής με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 10 πόντους του Γαρμπή, 6 του Μαρούσου και 5 του Κριεκούκη, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +25, 43-18. Το σκορ του πρώτου μέρους, 43-21, διαμόρφωσε για λογαριασμό των Gangsters ο Γραφιαδέλλης από την περιφέρεια, ενώ νωρίτερα 7 πόντους σημείωσε ο Νιώτης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Βρύλλη έσφιξε την άμυνά του και με 7 πόντους του Νιώτη, 4 του Κάζη και βοήθειες των Μαρκόπουλου - Βασίλη Λάιου, μείωσε από τους 25 στους 17, 55-38. Την απόσταση ασφαλείας για τους "Ισπανούς" στο τρίτο δεκάλεπτο διατήρησε ο Κριεκούκης με τους 6 πόντους που πέτυχε. Σκορ τρίτης περιόδου 55-38!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Deportivo Faliro Mera έπαιξε με την φωτιά, ωστόσο διαχειρίστηκε εν τέλει σωστά το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Μαρούσο, Ναυπλιώτη και Κριεκούκη, έφτασε δίκαια στη νίκη με 66-59. Για τους Gangsters στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Μακρής, Νιώτης και Τσάκωνας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/16 βολές, 16/39 δίποντα και 8/29 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 8 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/15 βολές, 16/40 δίποντα και 6/28 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Betsson mvp της Deportivo Faliro Mera ο Κριεκούκης με 30 πόντους, έχοντας 5/6 βολές, 2/3 δίποντα και 7/16 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Gangsters ο Νιώτης με 18 πόντους, έχοντας 4/4 βολές, 4/7 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

Deportivo Faliro Mera (Μαρινάκης): Παπαγεωργίου 2, Κριεκούκης 30 (7), Γαρμπής 10, Μαρινάκης, Μαρούσος 12, Κομνηνός 6 (1), Ναυπλιώτης 4, Κακαλέτρης 2

Gangsters (Βρύλλης): Νιώτης 18 (2), Κάζης 11 (1), Μαρκόπουλος 5,  Τσάκωνας 5, Γραφιαδέλλης 5 (1), Λάιος Β. 7, Λάιος Γ., Σαΐτης, Τσουπρής 2, Μακρής 6 (2)

Τι μας άρεσε: Τόσο το τρομερό πρώτο ημίχρονο της Deportivo με show Κριεκούκη, όσο και μαχητικότητα των Gangsters!