14/04/2024
Athens Pistols 12 21 11 22 - 66 -
Colombians BC 12 17 16 7 - 52 -

Καλοκαιρινά Πιστόλια!

Το ματς ξεκίνησε με αρκετή ενέργεια, με τις δύο ομάδες να ανταλλάσσουν το προβάδισμα αρκετά συχνά. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο στο 12-12. Οι γηπεδούχοι είχανε σε καλή βραδιά από την αρχή της αναμέτρησης των Κόκκαλη, με τον ψηλό να σκοράρει τους 7 από τους 12 πόντους της ομάδας του στην πρώτη περίοδο . Στον αντίποδα Κιούκης και Ρετουνιώτης οδήγησαν την επίθεση των Κολομβιανών.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η επιθετική παραγωγικότητα των δύο ομάδων αυξήθηκε σε αξιόλογο βαθμό. Ο Πασχαλάκης έλαβε το φορτίο της επίθεσης για τους φιλοξενούμενους σκοράροντας από όλα τα επίπεδα στο παρκέ, ενώ ο Ρετουνιώτης μοίραζε ασίστ μαζί με τον Τακίδη. Το σύνολο των Πιστολιών από την μεριά του απέκτησε πολυφωνία στην επίθεση με τους Κόκκαλη, Βρυώνη και  Μπαλωμένο να σκοράρουν από 5  έκαστος και τους Πατρώνη και Γονιδάκη από 3 δικούς τους πόντους. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με σκορ 33-29 υπέρ των γηπεδούχων.

Μετά την ανάπαυλα, οι Colombians μπήκαν αποφασισμένοι να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Οι φιλοξενούμενους βρέθηκαν να υπερνικούν τα πιστόλια με 11-16 στην τρίτη περίοδο και να πηγαίνουν προηγούμενοι με +1 στο τέταρτο δεκάλεπτο. Για τους Κολομβιανούς η τριάδα Πασχαλάκης, Ρετουνιώτης και Κιούκης δημιουργούσε προβλήματα στους γηπεδούχους. Για τα πιστόλια ο Κόκκαλης συνέχιζε και έβρισκε τον τρόπο να σκοράρει και κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι.

Με την έναρξη του 4ου δεκαλέπτου η πεντάδα των Colombians άρχισε να στερεύει από αντοχές και τα Πιστόλια έσπευσαν να το εκμεταλλευτούν γρήγορα. Μετά από το αρχικό 5-5 του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 17-2 μέχρι το τέλος της αναμέτρησης και ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο Summer League, με σκορ 66-52 . Ο Πατρώνης ήτανε ο κύριος επιθετικός πόλος για τα πιστόλια με 9 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο μαζί με τους Βρυώνη και Κόκκαλη, που συνδυάστηκαν για άλλους 10 πόντους .

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Χρήστος Κόκκαλης των Athens Pistols, με  25 πόντους, 13 ριμπάουντ και 1 μπλοκ. Για τους Colombians ξεχώρισε ο Νικόλαος Πασχαλάκης με 21 πόντους, 15 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Athens Pistols(Πατρώνης): Ανδρικόπουλος , Βρυώνης 13, Κόκκαλης 25, Πατρώνης 12, Γονιδάκης 11, Μπαλωμένος  5, Σκιαδάς.

Colombians BC(Ρετουνιώτης): Ρετουνιώτης 8,Κιούκης 11, Πασχαλάκης 21, Τακίδης 4 , Τούντας 8.

Τι μας άρεσε: Η επιμονή μέχρι το τέλος των Colombians!