07/05/2023
Pressof BC 19 10 20 18 - 67 -
Trelakers 16 9 10 12 - 47 -

Καλοκαιρινή Pressof, χειμερινή... διάθεση!

Όμορφο παιχνίδι, γρήγορος ρυθμός και μια Pressof η οποία κυριάρχησε στο παρκέ, με το τελικό 67-47 να προσθέτει μια νίκη στο... καλοκαιρινό σακούλι, απέναντι στην υποσχόμενη ομάδα των Trelakers!

Με αρκετή διάθεση μπήκαν οι δύο παρέες στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον Κοροπούλη από το πρώτο λεπτό να αποτελεί μόνιμο... κίνδυνο για την άμυνα των φιλοξενούμενων! Ζέρβας και Γκόιτσας είδαν τη μπάλα να περνάει αρκετά από τα χέρια τους, την έβαλαν στο καλάθι και μείωσαν στο 19-16 για πρώτο δεκάλεπτο.

Ο... αργοπορημένος Νομικός δεν είχε πρόβλημα και έβαλε δύο τρίποντα με την είσοδό του στο αγώνα, με την Pressof να είναι ένα... τσακ καλύτερη από τους Trelakers οι οποίοι με υπομονή έψαχναν τις καλύτερες δυνατές προϋποθέσεις για να σκοράρουν, με τον Γώγο να πρωτοστατεί, αλλά η ομάδα του να χάνει 29-25 για ημίχρονο.

Η διάθεση του Νομικού να εκτελέσει από την περιφέρεια και αυτή του Νίνου να τρέχει σα... δαίμονας στο ανοιχτό γηπεδο (μαζί με τον Παραρά) ήταν ό,τι πιο χαρακτηριστικό είχε η τρίτη περίοδος, με τον φιλότιμο Σαπέρα να δίνει τις μάχες του κάτω από τα καλάθια, με την παρέα του να μένει πίσω με 49-35 για τρίτη περίοδο, μετά το buzzer του Παραρά!

Σταθερά καλή, σταθερά δυναμική και σταθερά συγκεντρωμένη στον στόχο της η παρέα του Μπαλάσκα, δεν αντιμετώπισε πρόβλημα να ολοκληρώσει τον αγώνα και να επιβληθεί των Trelakers με τελικό σκορ 67-47!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Κοροπούλης με 23 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Από Trelakers ξεχώρισε ο Σωτήρης Σαπέρας με 10 πόντους, 10 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κόψιμο και 2 λάθη.

Οι γηπεδούχοι είχαν 17/30 δίποντα, 9/36 τρίποντα, 6/14 βολές, 39 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 4 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 3 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/46 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 7/12 βολές, 38 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 7 λάθη.

Pressof (Μπαλάσκας): Παπαθανασίου 2, Νίνος 10, Μπαλάσκας 2, Τσορτός, Νομικός 18, Κοροπούλης 23, Κρασσάς, Παραράς 12, Κοντάκος.

Trelakers (Βαρθαλίτης): Γώγος 5, Καρατζής, Γκορίτσας 6, Σαπέρας 10, Βαρθαλίτης 14, Ζέρβας 12.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!