22/05/2023
Iron Maidan 11 17 12 13 - 53 -
Flying Circus 10 10 11 14 - 45 -

Καλοκαιρινοί Maidan δροσεροί!

"Πάτησαν" πανω στο προβάδισμα του πρώτου ημιχρόνου, έπαιξαν έξυπνα και δε ρίσκαραν σε κανένα σημείο του αγώνα οι Iron Maidan, επικρατώντας με 53-45 των Flying Circus στο κλειστό του Κολωνού.

Όπως αναμενόταν έτσι και έγινε! Τα πρώτα λεπτά του αγώνα δεν είχαν βιασύνες και αιφνιδιασμούς, μα σετ... καταστάσεις με τον Παληγιάννη από τους "πράσινους" να επιβάλει τον... νόμο του και τον Σωτηρόπουλο να εκτελεί από μακρυά για Circus, με τα "κουκιά" να είναι... σχεδόν μοιρασμένα, με τους Maidan να προηγούνται με 11-10.

Οι γηπεδούχοι πίστεψαν πολύ στο ίδιο πλάνο, προηγήθηκαν με 7 (22-15) και με τον Αριστομένη και τον Δημήτρη τον Μακρή να βάζουν τη μπάλα στο... πλεκτό, το πρώτο ημίχρονο βάφτηκε στα πράσινα καθώς οι Circus δεν πήραν κάτι παραπάνω από ένα καλάθι του Πουλή και ένα τρίποντο του Μαρίνη, με το ημίχρονο να κλείνει στο 28-20.

Με άλλο ένα τρίποντο στη λήξη σχεδόν του δεκαλέπτου, ο Μπαΐλας έγραψε το 40-31 με το οποίοι οι γηπεδούχοι μπήκαν στο τελευταίο μέρος του αγώνα, ελέγχοντας πλήρως την αναμέτρηση, με τον Πιπιλή από την αντίπερα όχθη να προσπαθεί να απειλήσει με σουτ μέσης απόστασης.

Με τη διαφορά να τους επιτρέπει να... ονειρεύονται ανατροπή, οι Circus πάλεψαν να το γυρίσουν αλλά δεν τα κατάφεραν, με την παρέα του Μακρή να φτάνει στη νίκη με τελικό σκορ 53-45.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος ο Παληγιάννης με 19 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο και 4 λάθη. Από Circus ξεχώρισε ο Παντελής Δροσόπουλος με 13 πόντους, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 λάθη.

Οι γηπεδούχοι είχαν 11/42 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 10/19 βολές, 57 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 8 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 15 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/44 δίποντα, 6/31 τρίποντα, 3/9 βολές, 45 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 11 κλεψίματα και 11 λάθη.

Iron Maidan (Μακρής): Βελιώτης 2, Ζυγολάνης 2, Λημνίδης 2, Μακρής Α. 5, Μακρής Δ. 9, Μαλτέζος Α. 2, Μαλτέζος Θ. 3, Μπαΐλας 9, Παληγιάννης 19.

Flying Circus (Πιπιλής): Ασημακόπουλος 1, Δροσόπουλος 13, Μαρίνης 8, Πιπιλής 7, Πουλής 6, Σωτηρόπουλος 10.

Τί μας άρεσε: Όμορφο παιχνίδι με τρομερό κλίμα!