14/04/2024
Ερυθρός Σταυρός 15 22 22 18 - 77 -
Orlando Tragics 17 15 17 11 - 60 -

Καλοκαιρινός... δροσερός Ερυθρός Σταυρός!

Η αρχή του αγώνα λοιπόν βρήκε τους Φαλάγγα και Αγραπίδη να μπαίνουν με το γνωστό άκρως επιθετικο τους στυλ στο παρκέ, να "γράφουν" πόντους στο κατά τα άλλα χαλαρό ξεκίνημα της αναμέτρησης. Ο Ακτύπης μπορεί να έχασε αρκετά καλάθια από κάτω, είχε θετικό πρόσημο όμως και μαζί με τον Ποθητό βοήθησαν στο να μπουν μπροστά οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 15-17. Ο Ξυπόλητος πάτησε παρκέ και έδωσε χείρα βοηθείας στους Κουρουζή και Αγραπίδη, με τον Ερυθρό να παίρνει το προβάδισμα, παρά τα όποια ωραία καλάθια έβαλε ο Αγγελιδάκης, ο οποίος με τον "δεν το χάνω με τίποτα από τα 5 μέτρα" Παπαδόπουλο μείωσαν για το 37-32 πρώτου ημιχρόνου.

Ο Πάντζαλης έβαλε και αυτος το λιθαράκι του στις προσπάθειες των γηπεδούχων να ξεφύγουν ακόμα παραπάνω, με τον Αγραπίδη παράλληλα να... μονοπωλεί τις προσπάθειες στο επιθετικό μισό! Η διαφορά μπορεί να ανέβηκε λιγάκι, ο Ποθητός όμως σκόραρε ξανά και το σκορ έπεσε στο 59-49, με τον Ερυθρό να είναι πλέον κοντά στη νίκη. Την πήρε κιόλας, καθώς στο τσεπάκι του Ασημομύτη πέρασε το ροζ φύλλο αγώνα της αναμέτρησης, καθώς η παρέα του τα έκανε όλα σωστά στο τελευταίο σημείο του αγώνα και έφτασε στη νίκη με σκορ 77-60.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Πέτρος Αγραπίδης με 27 πόντους, 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Γιώργος Παπαδόπουλος με 16 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, ένα λάθος.