07/06/2024
Τεμπελχανάδες 11 9 10 10 - 40 -
Rakuzan 13 12 8 13 - 46 -

Το καλοκαίρι κερδίζει η Rakuzan!

Αν και στο χειμερινό πρωτάθλημα είχε γνωρίσει δύο ήττες, η Rakuzan κατάφερε με μια πεντάδα να κερδίσει τους 6 Τεμπελχανάδες με 40-46 στο Basketaki Arena και να φτάνει τις τέσσερις νίκες στον όγδοο όμιλο της Summer Development League!

Με τον Νικόλα Παυλίδη να ξεκινάει ορεξάτος το παιχνίδι και να πετυχαίνει τους 9 από τους 13 πόντους της ομάδας του, η Rakuzan προηγήθηκε με 11-13 στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Δημαράς με 5 πόντους και ο Καραγεώργος με 4 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να οδηγούν το παιχνίδι, βρέθηκαν μέχρι και στο +9, και τελικά με 4 πόντους του Μάνου Ηλ. Παυλίδη και 4 του Λογοθέτη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 20-25. Ο Καραγεώργος με ένα τρίποντο και οι Παπαδόπουλος, Παπαπαναγιώτου και Δημαράς με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των Τεμπελχανάδων στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Παπαδόπουλος πήρε μπρος και με 7 δικούς του πόντους και καλάθι του Δημαρά, έβαλαν την παρέα του Ανδρικόπουλου μπροστά με 30-29. Στο φινάλε, όμως, του δεκαλέπτου οι Μάνος Ηλ. Παυλίδης και Μάνος Σαβ. Παυλίδης σημείωσαν από 3 πόντους έκαστος και έδωσαν ξανά το προβάδισμα στην Rakuzan με 30-33, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους και με μεγάλα σουτ των Νίκου Παυλίδη, Σάββα Παυλίδη και Λογοθέτη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 40-46! Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι Τεμπελχανάδες να γυρίσουν το παιχνίδι, ωστόσο δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Παπαπαναγιώτου, Δημαρά, Καραγεώργου και Παπαδόπουλου.

Πολυτιμότερος των Τεμπελχανάδων ο Παπαδόπουλος με 11 πόντους (double-double), έχοντας 1/6 βολές και 5/8 δίποντα. Πήρε 15 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 2 λάθη. Betsson MVP της Rakuzan ο Νίκος Παυλίδης με 18 πόντους, έχοντας 3/6 βολές, 6/16 δίποντα και 1/4 τρίποντα λ. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

Τεμπελχανάδες (Ανδρικόπουλος): Παπαδόπουλος 11, Ανδρικόπουλος, Δημαράς 9, Καραγεώργος 12 (1), Γκούμας, Παπαπαναγιώτου 8

Rakuzan (Παυλίδης Ν.): Αθανασόπουλος 4, Παυλίδης Ν. 18 (1), Λογοθέτης 8, Παυλίδης Ηλ. Μάνος 10, Παυλίδης Σαβ. Μάνος 6 (1)

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για 40 λεπτά!