13/06/2023
Titans 17 18 15 21 - 71 -
Limoges 28 15 21 29 - 93 -

Καλό καλοκαίρι από την Limoges και τους Titans!

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στο φετινό καλοκαιρινό πρωτάθλημα η Limoges, καθώς στα πλαίσια της έβδομης και τελευταίας αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου της Summer Master League κέρδισε εύκολα τους Titans με 71-93 στο Athens Sports Hall!

Με την περιφέρειά της να πετάει φωτιές στο ξεκίνημα της συνάντησης, η Limoges προηγήθηκε με 8-23 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +11, 17-28, χάρη σε 9 πόντους του Παναγάτου, 8 του Αντωνόπουλου, 5 του Τριαντογιάννη και τρίποντα των Παυλίδη - Παπαδόπουλου. Ο Πόγκας ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, πετυχαίνοντας τους 10 από τους 17 πόντους της ομάδας του!

Πιο ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, εκεί όπου με 6 πόντους του Παπαδόπουλου, 4 του Δαβιλά και νέο τρίποντο του Αντωνόπουλου, το συγκρότημα του Ευριπιώτη πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων, 35-43. Τους Titans κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι 6 πόντοι του Μαγγουρίδη, οι 4 του Τσίτσου και τα τρίποντα των Τριανταφύλλου - Βενιανάκη.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν με ακόμη 10 πόντους του ασταμάτητου Αντωνόπουλου και 4 του Παυλίδη, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +14, 50-64! Δεν μπόρεσε η παρέα του Γιάννη Ηλιαδάκη να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 6 πόντους του Μαγγουρίδη, τους 4 του Τσίτσου και το τριποντάκι του Βενιανάκη. Σκορ τρίτης περιόδου 50-64!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Athens Sports Hall και έτσι η Limoges έφτασε εύκολα στη νίκη με 71-93, μετά από 5 τρίποντα του Σταμάτη και βοήθειες των Δαβιλά, Παυλίδη και Παπαδόπουλου. Για τους "Τιτάνες" στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Αντωνουσάκης, Μαγγουρίδης, Πόγκας, Τσίτσος και Βενιανάκης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/13 βολές, 19/43 δίποντα και 8/22 τρίποντα. Πήραν 32 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και έκαναν 12 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 5/7 βολές, 23/42 δίποντα και 14/31 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 23 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Titans ο Πόγκας με 15 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 4/8 δίποντα και 2/8 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Betsson mvp της Limoges ο Αντωνόπουλος με 23 πόντους, έχοντας 4/6 δίποντα και 5/11 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Titans (Ηλιαδάκης Γ.): Ηλιαδάκης Β. 2, Τσίτσος 15 (1), Πόγκας 15 (2), Μαγγουρίδης 22 (2), Τριανταφύλλου, Μπαμπάτσικος, Βενιανάκης  9 (3), Αντωνουσάκης 8

Limoges (Ευριπιώτης): Αντωνόπουλος 23 (5), Δαβιλάς 8, Παυλίδης 13 (1), Σταμάτης 15 (5), Παπαδόπουλος 15 (1), Τριαντογιάννης 8 (1), Παναγάτος 11 (1)

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!