12/11/2023
Friends 4 14 16 12 - 46 -
Το Τρίτο Φύλο 12 9 9 12 - 42 -

Καλπάζει η αρμάδα του Ποντίκη!

Κυριακή απόγευμα στην αρένα του Seven για το πρωτάθλημα της Development2 League, οι Friends πραγματοποιώντας εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο κατάφεραν να νικήσουν ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΦΥΛΟ με σκορ 46-42!

Το ξεκίνημα του αγώνα ανήκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους, καθώς έπαιξαν εκπληκτική άμυνα, κράτησαν τον αντίπαλο στους τέσσερις πόντους και με τους Κουτσωνά και Τσανικίδη να ηγούνται των προσπαθειών τους, βρέθηκαν στο πέρας της περιόδου σε θέση οδηγού με σκορ 4–12. Στον αντίποδα, γηπεδούχοι παρουσίασαν επιθετικό έλλειμμα και είχαν ως πρώτο σκόρερ τον Χρυσοσπάθη με 2 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο λάβαμε τα πρώτα μηνύματα από την προσπάθεια ανάκαμψης και αντεπίθεσης της ομάδα του Ποντίκη στο παρκέ του Seven, καθώς με τον Χρυσοσπάθη να θυμίζει με τον τρόπο που άφηνε την μπάλα στο καλάθι τον αστέρα του παρελθόντος που ακούει στο όνομα, Γουόλτερ Μπέρι, και τον Γεωργιάδη να μας παρουσιάζει ένα σημαντικό μέρος του επιθετικού ταλέντο που διαθέτει ο παίκτης, κατάφεραν να κερδίσουν το διάστημα αυτό με το επιμέρους 14– 9. Στον αντίποδα, ο Κουτσωνάς για ακόμη μία φορά αποτέλεσε τον καλύτερο παίκτη των «ροζ» με 4 πόντους στο ενεργητικό του. Το ημίχρονο έκλεισε με το φωτεινό πίνακα να δείχνει το 18-21.

Η καθυστερημένη έλευση του μαέστρου των Friends coach, Μανού Ποντίκη, άλλαξε άρδην την ψυχολογία των παικτών του, αφού με τον Σακελλαρίδη να δεσπόζει κάτω από τα δύο καλάθια, αλλά και τον Γεωργιάδη να εξακολουθεί να πληγώνει Το Τρίτο Φύλο με την εξαιρετική του έφεση στο σκοράρισμα, έκλεισαν την προτελευταία στροφή του παιχνιδιού σε θέση οδηγού με σκορ 34–30. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι παρουσίασαν επιθετικό πρόβλημα, μένοντας στους εννιά πόντους σ’ αυτό το διάστημα.

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι όχι μόνο διατήρησαν την διαφορά την οποία είχαν δημιουργήσει μέχρι εκείνη τη στιγμή, αλλά κατάφεραν να την αυξήσουν, με τον ήχο από την κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν την έβδομη διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα της Development2 League με σκορ 46-42!

Betsson MVP ο Ευάγγελος Σακελλαρίδης με  8 πόντους, 18 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Αντώνης Κουτσωνάς είχε 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα!

Οι νικητές είχαν 16/39 δίποντα, 1/18 τρίποντα, 11/20 βολές, 46 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 11 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 6/32 δίποντα, 7/32 τρίποντα, 9/17 βολές, 43 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 κλεψίματα και 8 λάθη .

Friends(Ποντίκης): Γεωργιάδης 15, Διαμαντής Μπαλάσκας Δομήνικος 2, Κούκιος 7, Σακελλαρίδης 8, Τσαλαβουτά, Χρυσοσπάθης 18.

ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΦΥΛΟ(Καστρίνιος): Γεωργάκης, Γκρέμπι 2, Δεληγιάννη 6, Καστρίνιος 5, Κουτσωνάς 12, Μήτσιου 4, Πανάγος 5, Παππάς 5, Τσανικίδης 3.

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση που έβγαλαν οι νικητές από τη στιγμή που εμφανίστηκε στο γήπεδο ο  Μάνος Ποντίκης!