04/02/2023
Reddicolo 16 21 24 24 - 85 -
Κλειώ 4 14 6 8 - 32 -

Καλύτερο το Reddicolo!

Στο κατ’ ευφημισμό ντέρμπι ανάμεσα στο Reddicolo και την Κλειώ, οι γηπεδούχοι συνέτριψαν την αντίπαλό τους με 85-32 και βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 13-5 για την κατηγορία Development 2 (2ος όμιλος).

Η πρώτη περίοδος ήταν κατατοπιστική, για το τι θα συνέβαινε στο παιχνίδι. Το Reddicolo με τους Γεωργακόπουλο (6π.) κα Ράδο (5π.), πήραν από νωρίς το προβάδισμα και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω. Το 16-4 έδειχνε πως η Κλειώ, δεν βρισκόταν σε καλή κατάσταση κι αυτό αποδείχτηκε στη συνέχεια.

Ο Καλαλής αντιστάθηκε στις ορέξεις των αντιπάλων του και με εφτά πόντους, προσπάθησε να κρατήσει κοντά στο σκορ την ομάδα του. Βέβαια η άνοδος του Μαφίδη, έκανε τους γηπεδούχους, πιο ισχυρούς επιθετικά και το 37-18, ύστερα από είκοσι λεπτά ήταν μία καλή διαφορά.

Δεν υπάρχουν πολλά να γράψουμε για το τρίτο δεκάλεπτο. Ο Καλαλής με τέσσερις πόντους, ο Τσάκαλος με δύο, ήταν οι μοναδικοί σκόρερ της Κλειώ, τη στιγμή που η γηπεδούχος ομάδα είδε τους Μπουλούκο, Μαφίδη, Τούντα και Γεωργακόπουλο να είναι καυτοί. Το επιμέρους 24-6, ουσιαστικά κλείδωσε το αποτέλεσμα για το Reddicolo, αφού το συν 28 (60-32) ήταν αδύνατο ν’ ανατραπεί

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικά χαρακτήρα, αφού το αποτέλεσμα ήταν γνωστό κι άπαντες περίμεναν τη λήξη της αναμέτρησης. Το τελικό 85-32 είναι βαρύ σκορ, όμως η ενέργεια ήταν απούσα από τη μεριά της Κλειώ.

Οι νικητές μέτρησαν 12/16 βολές, 29/50 δίποντα, 5/17 τρίποντα, 51 ριμπάουντ (9 επ., 42 αμ.), 26 ασίστ, 12 λάθη, ισάριθμα κλεψίματα και 3 μπλοκ. Οι ηττημένοι είχαν 4/4 βολές, 11/44 δίποντα, 2/220 τρίποντα, 29 ριμπάουντ (5 επ., 24 αμ.), 11 ασίστ, 14 λάθη και 6 κλεψίματα.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Κώστας Μαφίδης με 23  πόντους (7/8 βολές, 5/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα0, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη και 2 κλεψίματα.

Reddicolo (Μαφίδης): Ράδος 25 (2), Μαφίδης 23 (2), Μπουλούκος 14 (1), Τούντας 12, Γεωργακόπουλος 11, Αναγνώστου

Κλειώ (Αμπατζής): Σφήκας, Κούτσικος 3 (1), Καλαλής 19 (1), Θεοδωρόπουλος 2, Τσάκαλος 2.

Τι μας άρεσε: Η δημιουργική ικανότητα των Reddicolo, που έδωσαν συνολικά 26 τελικές πάσες.