27/11/2022
Ellinoroston Celtics 18 9 4 10 - 41 -
Digeders BC 17 14 16 18 - 65 -

Καλύτεροι από ποτέ οι πέντε Digeders !

Απόγευμα Κυριακής στο κλειστό του Αγίου Νικολάου οι Ellinoroston Celtics υποδέχθηκαν τους Digeders στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της Development 2 League. Παρά το γεγονός ότι εμφανίστηκαν με μόλις μια πεντάδα οι Digeders ήταν εκπληκτικοί και επικράτησαν δίκαια και άνετα με 41-65. Σε κακή μέρα βρέθηκαν οι Celtics, με τις δύο ομάδες να ισοβαθμούν πλέον στο 4-6. Πάμε, λοιπόν, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν αμφότερες οι ομάδες που βρήκαν από νωρίς τα πατήματά τους στο κλειστό των Λιοσίων. Οι Ellinoroston ήταν ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί, βρίσκοντας στήριγμα στους Δαυίδ (9π.), Κοσκίνα (5π.), Γιαννάκο (2π.) και Γουρνέλο (2π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Digeders βασίστηκαν επιθετικά στους Αλιμπέρτη (7π.), Κουφογεώργο (4π.), Στέκα (3π.) και Θεοδώρου (3π.) παραμένοντας σε απόσταση αναπνοής. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 18-17.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Digeders ήλεγξαν το ματς και μπήκαν εκείνοι σε θέση οδηγού, με τους Κουφογεώργο (8π.) και Θεοδώρου (4π.) να ξεχωρίζουν. Οι γηπεδούχοι είχαν κάποια κενά διαστήματα επιθετικά, όμως δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να ξεφύγουν. Σκορ ημιχρόνου, 27-31.

Μετά την ανάπαυλα η άμυνα των Digeders ήταν άκρως αποτελεσματική, οδηγώντας τους Celtics σε μπλακ άουτ και απλοποιώντας σημαντικά την υπόθεση νίκη. Αλιμπέρτης (5π.), Κουφογεώργος (5π.), Στέκας (4π.) και Θεοδώρου (2π.) συνέχισαν να σκοράρουν με συνέπεια, δίνοντας διψήφιο προβάδισμα ασφαλείας στην ομάδα τους. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι Celtics, αφού μόνο ο Κοσκίνας (2π.) κατάφερε να σκοράρει εντός πεδιάς. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 31-47.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η κούραση δεν φάνηκε να επηρεάζει την απόδοση των μόλις πέντε Digeders που συνέχισαν να πατούν το γκάζι. Θεοδώρου (5π.), Αλιμπέρτης (5π.) και Τοπούζ (3π.) ανέβασαν ακόμη περισσότερο τον δείκτη της διαφοράς, ενώ οι Κοσκίνας (4π.), Γουρνέλος (2π.), Τσίλης (2π.) και Δαυίδ (2π.) προσπάθησαν να βελτιώσουν την εικόνα της ομάδας τους.

Στο τέλος του αγώνα, οι Ellinoroston Celtics είχαν 14/56 δίποντα, 3/18 τρίποντα και 4/10 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 1 φορά, ενώ είχαν 8 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Digeders είχαν 16/43 δίποντα, 8/23 τρίποντα και 9/13 βολές. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 8 λάθη και 5 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Αλιμπέρτης με 19 πόντους και double-double, έχοντας 5/14 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 3/6 βολές. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 2 λάθη και 4 μπλοκ σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Άγγελος Δαυίδ με 12 πόντους και double-double, έχοντας 4/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 1/2 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Ellinoroston Celtics (Ασημάκος) : Γιαννάκος 4, Γουρνέλος 6, Δαυίδ 12 (1), Κοσκίνας 13 (1), Νάστος, Παπαιάκος, Τσίλης 6 (1).

Digeders (Στέκας) :  Αλιμπέρτης 19 (2), Θεοδώρου 14 (2), Κουφογεώργος 22 (2), Στέκας 7 (1), Τοπούζ 3 (1).

Τι μας άρεσε : Η περιφερειακή ευστοχία των Digeders.