30/09/2019
Komic Mastoras BC 8 12 11 14 - 45 -
Vatos Krokos 7 10 11 6 - 34 -

Καλύτερος στο τέλος ο Komic Mastoras!

Κάνοντας εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο, ο Komic Mastoras επικράτησε των Vatos Krokos με 43-32 για την δεύτερη αγωνιστική του Basketaki Cup.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν απόλυτα μοιρασμένο. Ο Komic ξεκίνησα πιο δυναμικά σκοράροντας με τους Γρηγοράκη και Σερεβέτα (8-2) για να απαντήσουν στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι με τους Μπιστούνα και Κατσιμίχα κάνοντας το σκορ 8-7.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Vatos Krokos «έσφιξαν» την άμυνά τους, έκαναν πιο ορθολογικές επιθέσεις και με καλάθια των Μπιστούνα – Κατσιμίχα, πήραν κεφάλι στο σκορ (11-17). Η… συνέχεια του δεκαλέπτου ωστόσο άνηκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του Στάμου. Με σημείο αναφοράς την άμυνα και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Σπυράτο, Γιαλελή και Γρηγοράκη, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 9-0 και προηγήθηκαν στο τέλος του ημιχρόνου με 20-17.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι Vatos Krokos με μπροστάρη τον Μπιστούνα έγιναν πιο πιεστικοί, δείχνοντας ότι μπορούν να διεκδικήσουν τη νίκη, όμως οι γηπεδούχοι έβρισαν απάντηση σε κάθε καλάθι που δέχονταν κι έτσι διατήρησαν το +3 στο φινάλε του δεκαλέπτου (31-28).

Ντέρμπι περιμέναμε να δούμε στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως ντέρμπι δεν είδαμε ποτέ. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο παρκέ, δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους να κάνουν το… παιχνίδι τους και με επιμέρους σκορ 12-4 έφτασαν πιο εύκολα απ’ ότι περίμεναν και οι ίδιοι στη νίκη με 43-32. Ο Γρηγοράκης έκανε και πάλι την διαφορά στην επίθεση, ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά του Διγενόπουλου.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Γρηγοράκης με double double και 11 πόντους (4/11 δίποντα, 3/6 βολές, 15 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κατσιμίχας με 9 πόντους (1/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/3 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 15/39 δίποντα (38,5%), 3/14 τρίποντα (21,4%) και 6/12 βολές (50%). Μάζεψαν 52 ριμπάουντ και έδωσαν 6 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/33 δίποντα (27,3%), 4/32 τρίποντα (12,5%) και 2/10 βολές (20%). Μάζεψαν 36 ριμπάουντ και έδωσαν 5 ασίστ.

Komic Mastoras (Στάμου): Διγενόπουλος 4, Σπυράτος 9 (3), Γρηγοράκης 11, Νικόλας 8, Αθάνος 3, Πλατσατούρας 2, Γεράκης, Διαλελής 6, Σερεβέτας 2

Vatos Krokos (Χατζηνικήτας): Αμαργιανός 3 (1), Λάζος 3 (1), Διακάτος 2, Γιαννακόπουλος 2, Μαλαμήτσης 2, Κατσιμίχας 9 (3), Μπιστούνας 11

Τι μας άρεσε: Το τρομερό τέταρτο δεκάλεπτο των νικητών.

Τι δεν μας άρεσε: Η αγωνιστική κατάρρευση των φιλοξενούμενων στην τέταρτη περίοδο.