19/09/2024
Jnxd Apes 11 16 18 10 - 55 -
Cebollitas 12 13 13 9 - 47 -

Καλώς τους JNXD Apes!

Νικηφόρα πρεμιέρα για τους JNXD Apes στον θεσμό του κυπέλλου, καθώς για τον 19ο όμιλο κέρδισαν τους Cebollitas με 55-47 στο Athens Sports Hall!

Αν και σε όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου ήταν πίσω στο σκορ, οι Cebollitas κατάφεραν με 5 πόντους του Λεκάντη και 3 του Σιαμάνη να βρεθούν στο φινάλε σε θέση οδηγού με 11-12. Ο Θεοδουλίδης με 7 πόντους και ο Παπανικολάου με 4 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο οι JNXD Apes συνέχιζαν να εκτελούν από την περιφέρεια και με δύο τρίποντα του Αναγνωστόπουλου, ένα του Θεοδουλίδη και ένα του Πιτσινή, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 2 πόντων, 27-25. Ο Βελέντι με 6 πόντους πήρε την σκυτάλη στην επίθεση των φιλοξενούμενων στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ έξω από την γραμμή των 6,75μ εκτέλεσε εύστοχα ο Αντωνόπουλος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Βρανά είχε τον πλήρη έλεγχο της συνάντησης, βρέθηκε μέχρι και στο +9, και τελικά με 5 πόντους του Χατζηγεωργίου, 4 του Πιτσινή και 3 του Τζάνη, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +7, 45-38. Τους Cebollitas κραυγδαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα οι 4 πόντοι που πέτυχε ο Μπίτσικας. Σκορ τρίτης περιόδου 45-38!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "Πίθηκοι" διαχειρίστηκαν άψογα με το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Τζάνη και Παπανικολάου, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 55-47. Δεν μπόρεσαν οι φιλοξενούμενοι να απειλήσουν ουσιαστικά τον αντίπαλο στα τελευταία λεπτά, παρά τις εύστοχες προσπάθειες των Βελέντι, Σιαμάνη και Λεκάντη.

Novibet MVP των JNXD Apes ο Τζάνης με 11 πόντους (double-double), έχοντας 3/5 βολές, 4/7 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Cebollitas ο Μπίτσικας με 4 πόντους, έχοντας 0/1 βολή και 2/5 δίποντα. Μάζεψε  12 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

JNXD Apes (Βρανάς): Αγγελής 2, Αναγνωστόπουλος 10 (2), Βρανάς 2, Θεοδουλίδης 10 (3), Παπανικολάου 5, Πιτσινής 7 (1), Χατζηγεώργιου 5, Σμύρος 2, Τζάνης 11, Τσιάκαλος

Cebollitas (Παυλόπουλος): Αντωνόπουλος 3 (1), Βελέντι 12, Λεκάντης 12, Μπίτσικας 4, Γαβάθογλου 4, Παυλόπουλος 4, Σιαμάνης 8

Τι μας άρεσε: Ο έλεγχος του αγώνα στο δεύτερο μέρος από τους Apes!