05/05/2023
Black Dragons 25 19 22 14 - 80 -
Couvaliers 18 18 19 12 - 67 -

Καλώς ήρθατε Black Dragons!

Μετά από ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, οι Black Dragons κέρδισαν με 80-67 τους Couvaliers στο κλειστό του Κάρβουνου στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στον τέταρτο όμιλο της Summer Master League!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν οι Black Dragons στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 8 πόντους του Σιάποντη, 7 του Ανδρεάδη, 5 του Παγώνη και τρίποντο του Διονύση Μπακούρου, προηγήθηκαν με 25-18. Ο Φάτσια και ο Πάνος με 7 πόντους έκαστος τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με δύο νέα τρίποντα του Σιάποντη και 6 πόντους του Ζαχαρόπουλου, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων, 44-38. Τους Couvaliers κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι 6 πόντοι του Φάτσια, οι 5 του Χριστοδούλου και οι 4 του Χήρα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Κεστεκίδη είχε τον πλήρη έλεγχο, βρέθηκε μέχρι και στο +17, 61-44, και με 8 πόντους του Παγώνη, 4 του Σιάποντη, 4 του Κούρταλη και τρίποντα των Νικολαΐδη - Ανδρεάδη, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +11, 66-55. Το δίδυμο Φάτσια - Πάνου συνέχιζε να δίνει τις λύσεις στην επίθεση της ομάδας του Αθανασόπουλου με 5 πόντους έκαστος, ενώ 4 είχε ο Κούκης και ένα τριποντάκι ο Καζάνης. Σκορ τρίτης περιόδου 66-55!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Περιστέρι και έτσι οι "Δράκοι" έφτασαν δίκαια στη νίκη με 80-67, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Σιάποντη, Θεόδοτου, Ζαχαρόπουλου και Ανδρεάδη. Για τους Couvaliers στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Φάτσια, Κούκης και Πάνος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/6 βολές, 18/35 δίποντα και 13/33 τρίποντα. Πήραν 31 ριμπάουντ, έδωσαν 24 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές και έκαναν 9 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/15 βολές, 21/47 δίποντα και 5/23 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp των Black Dragons ο Σιάποντης με 26 πόντους, έχοντας 4/6 δίποντα και 6/9 τρίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των Couvaliers ο Φάτσια με 21 πόντους (double-double), έχοντας 4/4 βολές, 7/13 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 4 λάθη και είχε 1 μπλοκ.

Black Dragons (Κεστεκίδης): Σιάποντης 26 (6), Θεόδοτος 3, Κούρταλης 6, Παγώνης 13 (3), Μπακούρος 5 (1), Νικολαΐδης 5 (1), Ζαχαρόπουλος 8, Ανδρεάδης 14 (2)

Couvaliers (Αθανασόπουλος): Κούκης 11 (1), Αθανασόπουλος, Τσιρδήμος 4, Φάτσια 21 (1), Πολίτης 2, Χριστοδούλου 5 (1}, Καζάνης 3 (1), Πάνος 17 (1), Χήρας 4

Τι μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!