16/10/2022
Kourkoutes BC 23 16 15 19 - 73 -
Αναλώσιμοι 7 12 11 17 - 47 -

Καλώς ήρθατε στην Master Kourkoutes!

Ποδαρικό με το δεξί έκαναν στην Master League οι Kourkoutes, καθώς στην πρεμιέρα κέρδισαν τους επίσης νεοφώτιστους Αναλώσιμους με 73-47 στο κλειστό του Αγίου Νικολάου!

Σεληνιασμένο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Kourkoutes στο παιχνίδι;, καθώς με 6 πόντους του Νακόπουλου, δύο τρίποντα του Αγγελόπουλου, 4 πόντους του Τσάκωνα, 4 του Λαδιά και τρίποντο του Βεϊσάκη, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 16 πόντων, 23-7. Ο Μεϊντάνης από την περιφέρεια και οι Ζάφειρας - Πολύδωρος με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Πιο ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, εκεί όπου με 6 νέους πόντους του Νακόπουλου και άλλους τόσους του Λαδιά, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 20 πόντων, 39-19. Δεν μπόρεσαν οι Αναλώσιμοι να πλησιάσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα, παρά τους 5 πόντους που πέτυχε ο Μεϊντάνης και τους 3 του Ζάφειρα.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 4 πόντους του Τσάκωνα, 4 του Νακόπουλου και τριποντάκι του Αγγελόπουλου, η παρέα του Σαρακηνού έφτασε στο +24, 54-30. Για το συγκρότημα του Νικολόπουλου 3 πόντους είχε ο Χρονόπουλος και από 2 οι Χρηστακάκος, Γκουντόπουλος, Αντωνιάδης και Πολύδωρος. Σκορ τρίτης περιόδου 54-30!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο και έτσι οι Kourkoutes Family έφτασαν εύκολα στη νίκη με 73-47, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Νακόπουλου, Τσάκωνα, Σταθάτου και Σαρακηνού. Για τους Αναλώσιμους στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Χρηστακάκος, Αντωνιάδης, Γκουντόπουλος και Ζάφειρας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/17 βολές, 19/35 δίποντα και 6/31 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 18 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/9 βολές, 16/40 δίποντα και 3/22 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Betsson mvp για τους Kourkoutes ο Νακόπουλος με 20 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 7/8 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 7 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 μπλοκ. Πολυτιμότερος των Αναλώσιμων ο Ζάφειρας με 9 πόντους, έχοντας 1/1 βολή και 6 δίποντα, ενώ πήρε 7 ριμπάουντ και ήταν αλάνθαστος.

Kourkoutes (Σαρακηνός): Λαδιάς 12, Νακόπουλος 20 (1), Σουλιώτης, Σαρακηνός 3 (1), Βεϊσάκης 3 (1), Diarra 2, Τσάκωνας 15 (1), Σταθάτος 7 (1), Αγγελόπουλος 11 (3)

Αναλώσιμοι (Νικολόπουλος): Αντωνιάδης 4, Φωτίου, Γκουντόπουλος 7, Μεϊντάνης 6 (1), Ζάφειρας 9, Χρηστακάκος 9 (2), Πολύδωρος 4, Καστανιάς 2, Νικολόπουλος 1, Χρονόπουλος 5

Τι μας άρεσε: Το κλασσικό ξεκίνημα που έκαναν οι Kourkoutes!