25/04/2023
Aguanile 17 10 10 15 10 62 -
Kourkoutes BC 11 18 11 12 7 59 -

Καλώς την "Agua" στην Elite παρακαλώ!

Σε ένα παιχνίδι, το τρίτο της σειράς, που αποτέλεσε ακόμα ένα do or die για τη διοργάνωση, η Aguanile ήταν η μεγάλη νικήτρια στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης (52-52) και με σκορ 62-59 κέρδισε τους Κουρκούτες, με τη συμμετοχή της στο επερχόμενο Final4 της Master και την άνοδο στην Elite 23/24 πλέον εξασφαλισμένα!

Ένα... κλικ πιο συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι οι γηπεδούχοι, με τον Συκαρά να οργανώνει και τους Σιαμπλή και Μπέη να εκτελούν! Οι Κουρκούτες αντιμετώπισαν... θέμα στην εκτέλεση και αυτό τους πλήγωσε, με τον Λαδιά και τον Καντιώτη με την είσοδό τους να προσπαθούν να ξυπνήσουν την παρέα του Αθανασίου. Σκορ δεκαλέπτου 17-11 για "Agua"!

Ο Μανιουδάκης έδωσε αυτό που έλειπε στους φιλοξενούμενους, σκορ από το ποστ! Ο Τσάκωνας... εσταξε ένα τρίποντο στα μέσα της περιόδου και κράτησε το προβάδισμα για τους Κουρκούτες πλέον, οι οποίοι βελτιώθηκαν! Ο Συκαράς συνέχισε να αποτελεί πηγή... έμπνευσης για την Aguanile, με τον Αξαμπανόπουλο να "πολεμά" στο ποστ! Σκορ ημιχρόνου, 27-29 για Κουρκούτες!

Πολύ σφιχτές οι άμυνες, τακτική και με το δεύτερο ημίχρονο να παίρνει τέτοια εικόνα, το τέλος του αγώνα φάνταζε από τώρα φοβερό! Ο Αγγελόπουλος εμφανίστηκε στον αγώνα, "πυροβόλησε" και προσπάθησε να κρατήσει την παρέα του Σαρακηνού μπροστά, με τον Βεϊσάκη να εκτελεί από την γωνία για το 37-40 τρίτης περιόδου!

Ας γίνουμε... γραφικοί! Πόσο μα πόσο "χιτσκοκικό" μπορούσε να γίνει το φινάλε!! Ο Καντιώτης είχε την απίστευτη ευκαιρία στο 51-52 και με 3.9" στο ρολόι να δώσει την άνοδο στο... πιάτο στους Κουρκούτες, έκανε 1/2 όμως και το παιχνίδι πήγε παράταση (52-52)! Εκεί πλέον η ψυχολογία και το καθαρό μυαλό ήταν με το μυαλό της Aguanile! Το παρεάκι λοιπόν του Συκαρά, μάζεψε όλες του τις δυνάμεις, έπαιξε έξυπνα, έφτασε μέχρι την πηγή και εν τέλει... ήπιε το πολυπόθητο νερό, κερδίζοντας με 62-59 και πήρε την πρόκριση για το Final4 της Master, αλλά ακόμα καλύτερα, την εξασφάλιση ανόδου στην Elite! Μια παρέα, από χαμηλά, μέχρι τα πολύ ψηλά, γιατί αυτό ναι, είναι το Basketaki!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Σιαμπλής με 15 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα και 3 λάθη. Από Κουρκούτες ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Δαβιλάς με 16 πόντους, 11 ριμπάουντ, μια ασίστ και ένα λάθος.

Οι γηπεδούχοι είχαν 17/47 δίποντα, 5/25 τρίποντα, 13/21 βολές, 48 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 10 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/37 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 16/25 βολές, 42 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 11 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 15 λάθη.

Aguanile (Σιαμπλής): Αξαμπανόπουλος 9, Καλαφάτης 2, Μπέης 12, Παπαναγιώτου, Ρουκουνάκης 9, Σιαμπλής 15, Σιμιτσόπουλος 2, Συκαράς 13, Χρυσοσπάθης.

Κουρκούτες (Αθανασίου): Αγγελόπουλος 8, Αθανασίου, Βεϊσάκης 8, Δαβιλάς 16, Καντιώτης 7, Λαδιάς 4, Μανιουδάκης 4, Νακόπουλος 6, Τεστέμπασης, Τσάκωνας 6.

Τί μας άρεσε: Η εξέλιξη του παιχνιδιού!