03/11/2019
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 11 23 17 21 - 72 -
Antilalos BC 21 19 17 20 - 77 -

Καλώς τον Αντίλαλο!

Σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι, διαφήμιση του ερασιτεχνικού μπάσκετ, ο Αντίλαλος, αν και νεοφώτιστος, επικράτησε δύσκολα των Ανυπότακτων Γαλατών με 72-77, ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις του στον τρίτο όμιλο της Development League.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για την ομάδα του Ζαμπέτα, καθώς με 5 πόντους του Σουλτάτου, άλλους τόσους του Γκολέ και 4 του Λακιού, προηγήθηκε με 7-19, 1:00 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του δεκαλέπτου, 11-21, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Λαδάς από την γραμμή της φιλανθρωπίας, ενώ νωρίτερα δύο τρίποντα έβαλε ο Χρόνης και 3 πόντους ο Καζάνας.

Στην δεύτερη περίοδο οι Ανυπότακτοι Γαλάτες κατάφεραν να ισορροπήσουν το ματς και με τους Λαδά (10π), Καζάνα (5π) και Γαλάνη (3π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, μείωσαν μέχρι και στους 4, 31-35. Ο Αντίλαλος πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 34-40, με το δίδυμο Θεοδώρου – Λακιού να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 9 και 5, αντίστοιχα.

Το πιο ισορροπημένο δεκάλεπτο του ντέρμπι ήταν το τρίτο, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να διατηρούν με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια τους με 51-57, χάρη σε 5 νέους πόντους του Θεοδώρου, 5 του Μάινα και 4 του Γκολέ. Την ομάδα του Τερζή κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα οι Χρόνης και Λαδάς με 6 πόντους έκαστος, ενώ από την περιφέρεια εκτέλεσε για δεύτερη φορά ο Γαλάνης. Σκορ τρίτης περιόδου 51-57!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Αντίλαλος άντεξε στην πίεση των αντιπάλων, δεν έχασε στιγμή το προβάδισμα και με ηγέτη τον Λακιό με 10 συνεχόμενους πόντους, αλλά και τεράστια τρίποντα των Σουλτάτου – Δημήτρη Λάγιου, έφτασε στην τεράστια νίκη με 72-77! Για τους Γαλάτες πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι Λαδάς (6π), Καζάνας (4π), Φραντζεσκάκης (4π) και Χρόνης (3π), χωρίς όμως να είναι αρκετό για την ομάδα τους.

Ανυπότακτοι Γαλάτες (Τερζής): Χρόνης 16 (4), Καζάνας 12, Λαδάς 26, Φραντζεσκάκης 6, Φώτου 2, Γαλάνης 6 (2), Ανδρικόπουλος 4, Σταθάτος, Ζιώτας, Τερζής

Αντίλαλος (Ζαμπέτας): Σουλτάτος 11 (3), Μάινας 10 (1), Δήμου 2, Γκολές 9 (1), Λακιός 19, Λάγιος Ν. 3, Θεοδώρου 15 (2), Μπαμπλέκος 2, Αναγνώστου 2, Λάγιος Δ. 4 (1), Σκαμπαρδώνης, Πλακίδης

Τι μας άρεσε: Το πολύ όμορφο θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες, θέαμα επιπέδου τουλάχιστον Master League!