15/01/2023
Τα Βουνά Ath 5 15 5 17 - 42 -
Lobsters BC 19 22 22 16 - 79 -

Καλωσόρισαν τα Βουνά οι Lobsters!

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος οι Lobsters, καθώς για την 14η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Development League κέρδισαν εύκολα τα νεοσύστατα Βουνά με 42-79 στο κλειστό του Αγίου Νικολάου!

Από πολύ νωρίς οι Lobsters πήραν το τιμόνι στα χέρια τους, καθώς με δύο τρίποντα του Τρικαλιώτη, 4 πόντους του Δόλια και ένα τριποντάκι του Σαλονικίδη, προηγήθηκαν με 5-19. Ο Χόντος με 3 πόντους και ο Τουρλιούμης με ένα δίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με 9 πόντους του Δόλια και 5 του Τρικαλιώτη, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 21 πόντων, 20-41. Το δίδυμο Χριστοδούλου - Χόντου τραβούσε το κουπί στην επίθεση των Βουνών στο δεύτερο δεκάλεπτο με 7 και 4 πόντους, αντίστοιχα, ενώ από δύο πρόσθεσαν Ράλλης και Τουρλιούμης.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσε ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Ραχμάν, καθώς με 8 πόντους του Λαδά, 5 του Σαλονικίδη και τρίποντο του Τρικαλιώτη, ξέφυγε στους 38, 25-63. Λίγα πράγματα επιθετικά για το συγκρότημα του Φιλντίση στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Χόντο να πετυχαίνει 3 πόντους και τον Χριστοδούλου 2. Σκορ τρίτης περιόδου 25-63!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους "Αστακούς" να επικρατούν με 42-79, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Δόλια, Γλένη, Κουτέλα και Ραχμάν. Για τα Βουνά στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Χόντος, Χριστοδούλου και Τουρλιούμης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/9 βολές, 19/42 δίποντα και 0/14 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 24 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι νικητές είχαν 11/14 βολές, 22/50 δίποντα και 8/33 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 21 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Βουνών ο Χριστοδούλου με 16 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές, 7/14 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 5 λάθη και είχε 1 τάπα. Betsson mvp των Lobsters ο Δόλιας με 27 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 8/16 δίποντα και 3/11 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη.

Βουνά (Φιλντίσης): Χριστοδούλου 16, Χόντος 18, Φιλντίσης, Αδάμ, Παναγιωτόπουλος, Ράλλης 2, Τουρλιούμης 6

Lobsters (Ραχμάν): Γλένης 4, Δόλιας 27 (3), Κουτέλας 6, Λαδάς 12, Σαλονικίδης 8 (1), Ραχμάν 2, Τρικαλιώτης 14 (4), Χατζίδης 6

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!