15/12/2023
Αναλώσιμοι 6 15 9 17 - 47 -
Black Mamba 19 24 22 22 - 83 -

Στις 16 καλύτερες ομάδες το Black Mamba!

Βραδάκι Παρασκευής στον Σπάρτακο, το Black Mamba του κόουτς Παντελή Μπασδάνη εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική υπεροχή του, έβγαλε περισσότερη ενέργεια στο παρκέ και επικράτησε με 47-83 των Αναλώσιμων, κλείνοντας έτσι το εισιτήριο του για την φάση των 16!

Ο Δημήτρης Μονέος ξεκίνησε ζεστός την αναμέτρηση και με 13 δικούς του πόντους, έδωσε αέρα 8 πόντων, 2-10, στο Black Mamba, 2,5 λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης. O Τόγιας με τέσσερις δικούς του πόντους απάντησε για τους Αναλώσιμους, οι οποίοι ωστόσο βρέθηκαν πίσω στην λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, 6-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Τάγαρης με έξι μπήκε και αυτός με τη σειρά του στην επιθετική εξίσωση των γηπεδούχων, για να απαντήσει τη συνέχεια το Black Mamba με αξιοσημείωτο πλουραλισμό και έξι διαφορετικούς σκόρερ, διευρύνοντας έτσι ακόμα περισσότερο τη διαφορά. Ο Γιάννης Μονέος εύστοχησε σε δύο βολές 30 δεύτερα πριν το τελευταίο σφύριγμα του πρώτου μέρους, όμως ο τελευταίος λόγος άνηκε στον Μπέλλο, ο οποίος με ένα καλάθι από κοντά καθόρισε το σκορ της δεύτερης περιόδου, 21-43.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, οι δύο ομάδες επικεντρώθηκαν στην άμυνα και παρέμειναν άποντες για τα πρώτα 2,5 λεπτά, με τον Chemntan (9π) να σπάει πρώτος το ρόδι για το Black Mamba. O Τάγαρης συνέχισε να συνδέεται με το αντίπαλο καλάθι από πλευράς Αναλώσιμων, όπως και ο Μονέος και ο Ρεπάνης (6π) για τους φιλοξενούμενους, με τους τελευταίους να τελειώνουν το δεκάλεπτο σε θέση οδηγού. Σκορ τρίτης περιόδου, 30-65.

Διαδικαστικού χαρακτήρα το τελευταίο δεκάλεπτο στον Σπάρτακο, με τον Δημήτρη Μονέο να βγάζει ενέργεια στον αιφνιδιασμό και να προσθέτει 10 ακόμα πόντους στην συλλογή του. Νικολόπουλος, Τάγαρης και Λιάσκας βρήκαν το δρόμο προς τα απέναντι καλάθι για τους γηπεδούχους, όμως οι πέντε πόντοι του Γιάννη Μονέου και του καλάθι και φάουλ του Δέδε ήταν αρκετοί για να δώσουν την πρόκριση στο Black Mamba, το οποίο επικράτησε με 47-83.

Betsson MVP για το Black Mamba αναδείχτηκε ο πυραυλοκίνητος Δημήτρης Μονέος με 28 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 ασίστ, ενώ από τους Αναλώσιμους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Τάγαρης με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι είχαν 17/62 δίποντα, 2/13 τρίποντα, 7/12 βολές, 38 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 12 λάθη, ενώ οι νικητές φιλοξενούμενοι είχαν 26/49 δίποντα, 8/20 τρίποντα, 7/15 βολές, 52 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 9 κλεψίματα, 7 κοψίματα και 13 λάθη.

Αναλώσιμοι (Λιάσκας): Αντωνιάδης 4, Καστανιάς, Λιάσκας 11, Μπέλλος 8, Νικολόπουλος 5, Τάγαρης 15, Τόγιας 4.

Black Mamba (Μπασδάνης): Chemntan 10, Δέδες 12, Καραλής 1, Μαρίτσας 2, Μονέος Ι. 18, Μονέος Δ. 28, Μπολοτάκης 6, Ρεπάνης 6.

Τι μας άρεσε: Το καλό κλίμα της αναμέτρησης.