30/03/2022
Patras LakiStars - - - - - 58 -
Ball Don't Lie - - - - - 44 -

Ο Καμπάσης οδηγός των Patras LakiStars!

Σκληρό και αργό ήταν το παιχνίδι που έλαβε μέρος το βράδυ της Τετάρτης στο Promitheas Park. Ο λόγος για την αναμέτρηση ανάμεσα σε Patras Laki Stars και Ball don’t Lie. Οι 2 ομάδες έπαιξαν οργανωμένο μπάσκετ, βασίστηκαν στην τεχνική και στην ωμή δύναμη και έδωσαν έναν ωραίο αγώνα. 58-44 ήταν το τελικό σκορ, με τους Patras Laki Stars να «καθαρίζουν» το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο!

Πολύ δυνατά μπήκαν και οι 2 ομάδες στο 1ο δεκάλεπτο. 7 πόντους είχε ο Καμπάσης για τους γηπεδούχους με τον Σιδηρόπουλο να ακολουθεί με 4. Κουπί για τους φιλοξενούμενους τράβηξαν οι Παναγιώτης Γασπαράτος και Κομνηνός με 4 και 3 πόντους αντίστοιχα. 13-11 ήταν το επιμέρους σκορ!

Στην 2η περίοδο η Ball don’t Lie πέρασε μπροστά στο σκορ, παίζοντας καταπληκτική άμυνα. Περιόρισαν τους Stars στους 6 πόντους, βάζοντας 11 στην επίθεση. 4 πόντους πέτυχε ο Αδαμόπουλος και σε 1 τρίποντο ευστόχησε ο Χαριτωνίδης για την Ball, με τον Κιάφα να βάζει το 1ο του τρίποντο για τους Laki Stars. 6-11 ήταν το επιμέρους σκορ.

Στο 3ο δεκάλεπτο, οι Patras Laki Stars πέρασαν στην αντεπίθεση. Σειρά στο σκοράρισμα πήρε πάλι ο τίμιος Καμπάσης με 10 πόντους και πολλά ριμπάουντ. Στην αντίπερα όχθη, 3 πόντους με 1 goal-foul έβαλε ο Μαθιουδάκης, αλλά that was all για την Ball don’t Lie που έπαιξε νωχελικά στην περίοδο. 16-7 ήταν το επιμέρους σκορ.

Με την διαφορά να είναι στους 6 υπέρ των Stars, η ομάδα του coach A. είχε τον 1ο λόγο στο 4ο δεκάλεπτο. Μπορεί η Ball don’t Lie να προσπάθησε και να είδε Διονυσόπουλο, Αδαμόπουλο, Κακαφώνη και Παναγιώτη Γασπαράτο να βάζουν από 3 πόντους, αλλά ο Κιάφας με 4 τρίποντα έστειλε για τσάι την αρμάδα του Μπέλλα και οδήγησε τους Stars στην νίκη με σκορ 58-44. 23-15 ήταν αποτέλεσμα της 4ης περιόδου.

Mvp του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Καμπάσης με 23 πόντους, 8 ριμπάουντ (4-4), 2 κλεψίματα και 2 λάθη σε 27 λεπτά συμμετοχής. Ο Ανδρέας Αδαμόπουλος ξεχώρισε για τους ηττημένους με 10 πόντους, 13 ριμπάουντ (5-8) και 1 κλέψιμο σε 18:39 λεπτά αγώνα.

Σαν σύνολο, οι Patras Laki Stars είχαν 20/66 σουτ (30,3%), 8/31 τρίποντα (25,8%), 10/16 βολές (62,5%), 46 ριμπάουντ (7-39), 14 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ και 7 λάθη. Η Ball don’t Lie είχε 14/68 σουτ (20,6%), 5/25 τρίποντα (20%), 11/29 βολές (37,9%), 56 ριμπάουντ (20-36), 4 ασίστ, 4 κλεψίματα και 6 λάθη.

Patras Laki Stars(Αγγελόπουλος): Μαγγιώρος 1 (11 ριμπ, 7 ασίστ), Μαρκόπουλος 4, Σιδηρόπουλος 8 (9 ριμπ), Σαββόπουλος 3, Καμπάσης 23 (8 ριμπ), Κιάφας 16, Μητρόπουλος, Τζελέπης 3, Κριτζιώτης.

Ball don’t Lie(Μπέλλας): Χαριτονίδης 4, Κακαφώνης 3, Μπέλλας 2, Κομνηνός 3, Γασπαράτος Π. 7, Διονυσόπουλος 6 (9 ριμπ), Γασπαράτος Γ. 4, Μαθιουδάκης 5 (12 ριμπ), Αδαμόπουλος 10 (13 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Η συνολική απόδοση του Καμπάση και τα τρίποντα του Κιάφα!