29/01/2023
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 14 18 25 13 - 70 -
Old Stars 7 8 9 18 - 42 -

Κανένα πρόβλημα ο Αρισταίος!

Ο Αρισταίος παρέμεινε μόνος πρώτος στον τρίτο όμιλο της Development, καθώς το βράδυ της Κυριακής στο Κάρβουνο, με μεγάλη ενέργεια και πίεση σε όλο το γήπεδο, επικράτησε εύκολα απέναντι στους Old Stars με 70 – 42.

Οι Old Stars μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 4 πόντους του Δουκάκη και τρίποντο του Καπράλου, αλλά στην συνέχεια ο Αρισταίος επέβαλε τον ρυθμό του και με τους γνωστούς άγνωστους Γ. Παούρη(3), Β. Παούρη(3) και Μουλαρογιάννη(3) να οδηγούν την επίθεση, ξέφυγαν 14 – 7.

Σε παράσταση για έναν ρόλο, μετέτρεψαν οι γηπεδούχοι το δεύτερο δεκάλεπτο, κυριαρχώντας και στις δύο πλευρές του γηπέδου, στέλνοντας την διαφορά στο + 17. Ο Γ. Παούρης ανέλαβε να κουβαλήσει την επίθεση με 9 πόντους, με τον Μουλαρογιάννη να σκοράρει δις από την περιφέρεια, ενώ για τους φιλοξενούμενους που σκόραραν μετά από έξι λεπτά, από 4 πόντους πέτυχαν Γεωργούσης και Τζιόπας.

Στο ίδιο έργο θεατές, ήμασταν και στην τρίτη περίοδο με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να ακολουθήσουν τον ρυθμό και τον Αρισταίο να φτάνει εύκολα στο + 33. Πέτρου με 5 πόντους και Δουκάκης, Τζιόπας με ένα καλάθι ήταν οι σκόρερ στην φτωχή συγκομιδή των Old Stars, ενώ για το σύνολο του Δεμέναγα , Γ. Παούρης και Β.Παούρης ήταν ασταμάτητοι με 10 και 9 πόντους αντίστοιχα, τον Τούντα να βάζει 4, για το 57 – 24.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν το τιμητικό επιμέρους σκορ, με τον Καπράλο να σκοράρει δις από την περιφέρεια και τους Πέτρου – Δουκάκη να βάζουν από 5 πόντους, ενώ για τον Αρισταίο που έπαιξε για μεγάλο χρονικό διάστημα με την δεύτερη πεντάδα, Φιλιππόπουλος, Μπερκέτης πέτυχαν από 4 πόντους, με τον Σ.Δεμέναγα να βάζει ένα τρίποντο, για το τελικό 70 – 42.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Γιώργος Παούρης με 22 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρυσόστομος Πέτρου με 10 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Ο Αρισταίος είχε 23/56 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 9/15 βολές, κατέβασε 41 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 19 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 8 λάθη.

Οι Old Stars είχαν 12/37 δίποντα, 5/17 τρίποντα, 3/6 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 25 λάθη.

Αρισταίος(Δεμέναγας): Βρεττός, Δεμέναγας 3, Κορασίδης 2, Μουλαρογιάννης 9, Μπερκέτης 6, Β. Παούρης 15(11ρ.), Γ. Παούρης 22, Ρουσουνέλος , Τούντας 4, Φιλιππόπουλος 4, Ψημίτης.

Old Stars(Δουκάκης): Γεωργούσης 6, Δουκάκης 11, Καπράλος 9(18ρ.),Λεντζής, Πέτρου 10(12ρ.), Τζιόπας 6.

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια που έβγαλε ο Αρισταίος σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού.