21/04/2024
Bald Eagles 9 5 5 7 - 26 -
The Dreamers 14 11 10 28 - 63 -

Κανένα πρόβλημα για τους Dreamers!

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλύτερα για τους «πράσινους» που είχαν σε εξαιρετική κατάσταση τον Άγγελο Οζύνη παίρνοντας γρήγορα κεφάλι στο σκορ με 9-2. Η απάντηση των Dreamers ήταν άμεση και με 12-0 σερί έφεραν ξανά το παιχνίδι στα μέτρα τους με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 9-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Dreamers άρχισαν να ανεβάζουν στροφές και παίζοντας ωραίο μπάσκετ ανέβασαν τη διαφορά στους 10 περίπου στα μισά της δεύτερης περιόδου. Οι Bald Eagles έχασαν τη συγκέντρωση τους παίρνοντας κακές αποφάσεις στην επίθεση με αποτέλεσμα να πάνε στην ανάπαυλα όντας πίσω με 11 πόντους.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα, με τους Βαζούρα, Μανασή και Περγαντή να βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση δίνοντας στην ομάδα τους απόσταση ασφαλείας. Oι Bald Eagles ήπιαν «θάλασσα», έδειξαν ανήμποροι να αντιδράσουν με αποτέλεσμα να μπουν στην τελευταία περίοδο όντας πίσω με 22(26-48).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία, οι Dreamers έδωσαν χρόνο συμμετοχή σε όλους τους παίχτες ενώ περίπου στα μισά της περιόδου η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 30 πόντους. Οι Dreamers έπαιξαν ωραίο μπάσκετ καθ όλη τη διάρκεια του αγώνα και πήραν μια πολύ άνετη νίκη με το 26-63 να είναι το τελικό σκορ.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Λαϊνιώτης με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασιστ και 1 κλέψιμο ενώ πολυτιμότερος των ηττημένων ήταν ο Σαραφόπουλος με 4 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Bald Eagles(Τασατζής): Αλλιαΐ , Καλαμπόζης 3,Μπαλάφας , Οζύνης Γ. 4 , Οζύνης Α 5,Σαραφόπουλος 4,Τασατζής 2 , Φιλιππόπουλος 8 , Χαλικιάς

The Dreamers(Μανασής):Βαζούρας 11 , Ελενίτσας 3,Κοντός 4 , Κωνσταντέλος 2 ,Λαΐνιώτης 13 , Μανασής 6 ,Μπαλατσός 6 , Παλαιολόγος 6 , Περγαντής 12

Τι μας άρεσε: Το ομαδικό και αλτρουιστικό μπάσκετ των φιλοξενούμενων σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού.