09/07/2024
Heldreich 20 27 7 16 - 70 -
New World Fix 26 18 8 19 - 81 -

Πήραν το πρώτο κανονάκι οι New World Fix!

Δίκαιη νίκη με μία αρκετά καλή διαφορά κατέκτησαν οι New World Fix το βραδάκι της Τρίτης στο Athens Sports Hall, καθώς με πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο επικράτησαν απέναντι στον Heldreich με 70-81.

Πολύ ανοιχτό πρώτο δεκάλεπτο παρακολουθήσαμε στο κλειστό του Κολωνού, με τις ομάδες να δίνουν γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι και τους Fix με δυάδα φωτιά στην επίθεση τους Ζωιτό - Μυστιλόγλου να βάζουν από 8 πόντους, να χτίζουν προβάδισμα 6 πόντων. Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα του Νικολαΐδη που πλήρωσε το κακό τελευταίο δίλεπτο, στηρίχτηκε στον Σωτηρόπουλο που πέτυχε 9 πόντους, με τον Ανδρεάδη να σκοράρει δύο φορές από τα 6.75, για το 20-26.

Άλλαξαν οι ρόλοι στην δεύτερη περίοδο του παιχνιδιού, με τους γηπεδούχους να σκοράρουν πλέον πολύ εύκολα και σε συνδυασμό με την καλύτερη άμυνα που έπαιξαν, πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 47 – 44. Ο Σιάποντης ήταν ο κορυφαίος με 10 πόντους και είχε άξιο συμπαραστάτη τον Ζαχαρόπουλο με 8, ενώ για την ομάδα του Γαλανού , Μυστιλόγλου με 7 και Ρωμοσιός με 6 αντίστοιχα κρατούσαν κοντά την ομάδα τους.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψαν οι φιλοξενούμενοι στην τρίτη περίοδο. Με άμυνα από γρανίτη καθώς δέχτηκαν μόλις 7 πόντους και το γνωστό δίδυμο των Ρωμοσιού(6) και Μυστιλόγλου(5) τραβούν το κουπί στην επίθεση, έστειλαν τη διαφορά ακόμα και σε διψήφιο αριθμό. Ανδρεάδης με τρίποντο και Νικολαΐδης – Σιάποντης τα μοναδικά καλάθια για τον Heldreich.

Ίδια εικόνα είχαμε και στην τελευταία στροφή της αναμέτρησης, με Σωτηρόπουλο – Σιάποντη με 6 πόντους έκαστος να προσπαθούν να χαμηλώσουν τη διαφορά για τους γηπεδούχους και τους Φιξ με τον Ζωιτό να ανεβάζει και πάλι στροφές με 6 πόντους και τον Πλεξουσάκη με 4 να βάζει το λιθαράκι του, να φτάνουν σχετικά άνετα στο τελικό 70-81.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Χαράλαμπος Μυστιλόγλου με 22 πόντους, 15 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Σιάποντης με 21 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Heldreich(Νικολαΐδης): Γαλανός, Γκόγκας, Ζωιτός 14(10ρ.), Λογγίτσης 4, Μυστιλόγλου 22(15ρ.), Πλεξουσάκης 4, Ρίζος 5, Σαρρής 4, Τσαπατάκης 2, Τσιρίδης 6.

New World Fix(Κουσούλης): Ανδρεάδης 9, Ζαχαρόπουλος 8(9ρ.), Κούρταλης 2, Μάρας, Μουδήλος, Μπακούρος, Νικολαΐδης 8(7ρ.), Σιάποντης 21, Σωτηρόπουλος 22(7ρ.).

Τι μας άρεσε: Οι μαγικές συνεργασίες Ρωμοσιού - Μυστιλόγλου.