10/02/2022
Orlando Tragics 12 8 12 11 - 43 -
Gunners 19 12 13 12 - 56 -

Κανονιά παραμονής!

Νίκη που τους εξασφαλίζει σε μεγάλο βαθμό την παραμονή στην Development League πήραν το βράδυ της Τετάρτης στον Κολωνό οι Gunners, καθώς για την εντέκατη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου κέρδισαν τους Orlando Tragics με 43-56.

Με τον Καραμπέτσο να ξεκινάει καυτός το ματς με 3/3 τρίποντα και τον Ακουμιανάκη να προσθέτει 5 πόντους, οι Gunners προηγήθηκαν με 2-14, κλείνοντας τε1λικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +7, 12-19. Ο Κριαλάκος με 6 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, ενώ από 2 είχαν οι Βροντάκης, Μεϊντάνης και Αγγελιδάκης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο της συνάντησης, με την ομάδα του Παναγόπουλου να έχει τον έλεγχο του αγώνα και με 4 πόντους του Πάνια και τρίποντα των Καραμπέτσου – Πάνια, ξέφυγε στους 17, 14-31, 2:30 για την ανάπαυλα. Το μόνο που κατάφεραν οι Orlando Tragics πριν το τέλος του πρώτου μέρους ήταν να μειώσουν στους 11, 20-31, μετά από 3 πόντους του Αγγελιδάκη και τρίποντο του Ζαφειρόπουλου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και με 5 πόντους του Κριαλάκου και τρίποντα των Μεϊντάνη – Βροντάκη, πλησίασαν στους 5, 27-32. Στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι Κανονιέρηδες απάντησαν άμεσα και με 4 πόντους του Πάνια και 3 του Ακουμιανάκη, πήραν εκ νέου διψήφια διαφορά 12 πόντων, 32-44, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Gunners δεν έδωσαν το δικαίωμα στον αντίπαλο να ελπίζει για την ανατροπή και με δράστες στην επίθεση τους Καραμάριο (5π), Ακουμιανάκη (4π) και Πάνια, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 43-56. Για τους “Τραγικούς” στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Αγγελιδάκης, Μεϊντάνης, Κολυβάς και Κριαλάκος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 11/14 βολές, 10/40 δίποντα και 4/21 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 14 λάθη. Από την άλλη πλευρά, οι νικητές είχαν 8/22 βολές, 15/41 δίποντα και 6/17 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Orlando Tragics ο Μεϊντάνης με 8 πόντους, έχοντας 1/5 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη. Κορυφαίος των Gunners ο Ακουμιανάκης με 17 πόντους, έχοντας 2/5 βολές, 6/12 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη.

Orlando Tragics (Μεϊντάνης): Τσαμουράς, Ζαφειρόπουλος 4 (1), Βροντάκης 7 (1), Μεϊντάνης 8 (2), Κριαλάκος 13, Αγγελιδάκης 9, Κολυβάς 2

Gunners (Παναγόπουλος): Πάνιας 10 (1), Καλογιαννίδης, Ζούρος 2, Ακουμιανάκης 17 (1), Καραμπέτσος 16 (4), Καραμάριος 5, Φιφής 4, Μισιούλης 2

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Gunners!