06/11/2023
Πλατειακοί 16 16 22 16 12 82 -
Aguanile 16 18 6 30 10 80 -

Κανταρτζής και νέα εμφάνιση, έδωσαν την πρώτη νίκη στους Πλατειακούς!

Το βράδυ της Δευτέρας 6 Νοεμβρίου στο κλειστό του ΓΣΠ, στα πλαίσια της όγδοης αγωνιστικής της Elite by Betsson και σε ένα τρομερό παιχνίδι με αμφίρροπη εξέλιξη που κρίθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Τάσος Κανταρτζής από μοιραίος στην λήξη της κανονικής περιόδου έγινε ωραίος στην παράταση και με 8 προσωπικούς του πόντους, χάρισε την νίκη στους Πλατειακούς με 82 – 80 απέναντι στην Refuse to lose Aguanile!

Οι Πλατειακοί μπήκαν στο παρκέ με διάθεση να κάνουν ένα νέο ξεκίνημα, βρήκαν ρυθμό κυρίως από την περιφέρεια με Κανταρτζή(6) και Κοντομίχη(5) και πήραν κεφάλι στο σκορ. Η Aguanile έβγαλε αντίδραση μετά το πεντάλεπτο, ακούμπησε την μπάλα στον Αξαμπανόπουλο (6) και με τρίποντα από Συκαρά και Μπέη, έφερε το ματς στην απόλυτη ισορροπία(16-16).

H εικόνα της αναμέτρησης ήταν πανομοιότυπη στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Aguanile να είναι συνέχεια μπροστά στο σκορ ακόμα και με 5 πόντους και τους Πλατειακούς να αντιδρούν και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στο - 2. Ο Συκαράς ήταν εξαιρετικός και πρώτος σκόρερ για τους φιλοξενούμενους με 9 πόντους, με τον Καλαφάτη να δίνει πολύτιμες βοήθειες με 4, ενώ για τους γηπεδούχους που πέρναγαν την μπάλα μέσα στο ζωγραφιστό, ξεχώρισε το δίδυμο Κανταρτζή με 5 και Χριστοφορίδη με 4 πόντους αντίστοιχα, για το 32-34.

Οι Πλατειακοί ήταν εντυπωσιακοί στην τρίτη περίοδο, έπαιξαν σκυλίσια άμυνα, επέβαλαν απόλυτα τον ρυθμό τους με τον Κανταρτζή να κάνει σπουδαίο παιχνίδι με 12 πόντους και βουτιές σε κάθε διεκδικήσιμη μπάλα και ξέφυγαν με 54-40. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η παρέα του Καλαφάτη επιδόθηκε σε πολλές άστοχες μακρινές προσπάθειες, δεν έβγαλε καθόλου ένταση και έμεινε μοιραία να κυνηγάει τον αντίπαλο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο άλλαξαν οι ρόλοι, με την Aguanile να πιάνει τρομερή απόδοση στην επίθεση και με τον απίθανο Μπέη να πετυχαίνει πέντε τρίποντα και τον Αξαμπανόπουλο κυρίαρχο μέσα στην ρακέτα με 10 πόντους, να στέλνει το ματς στην παράταση.Οι Πλατειακοί που έχασαν την ευκαιρία να πάρουν το ματς στην κανονική διάρκεια με τον Κανταρτζή, δεν είχαν συγκέντρωση στην άμυνα καθώς δέχτηκαν 30 πόντους και είχαν τους Βαρυπάτη(4) και Τσουροπλή να ξεχωρίζουν.

Στο πεντάλεπτο της παράτασης, οι φιλοξενούμενοι έδειχναν έτοιμοι να ολοκληρώσουν την μεγάλη ανατροπή με πέντε διαφορετικούς παίκτες να βάζουν από ένα καλάθι, όμως οι Πλατειακοί ήταν αποφασισμένοι να επιστρέψουν στις νίκες και με τον Κανταρτζή να συνεχίζει την απίθανη του εμφάνιση με 8 πόντους και βολή του Ντιμπ στα χασομέρια, επικράτησαν με 82-80.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Αναστάσιος Κανταρτζής με 35 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σταύρος Συκαράς με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Πλατειακοί είχαν 15 / 42 τρίποντα, 11 / 33 τρίποντα, 19 / 30 βολές, κατέβασαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη. Η Aguanile είχε 18 / 54 δίποντα, 9 / 25 τρίποντα, 17 / 23 βολές, κατέβασε 48 ριμπάουντ, μοίρασε 18 ασίστ, έκλεψε 5 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 6 λάθη.

Πλατειακοί(Κανταρτζής): Αναστασάκης, Βαρυπάτης 9(7ρ.), Κανταρτζής 35(12ρ.), Κοντομίχης 10, Ντιμπ 10, Τρούσας 2, Τσουροπλής 5(10ρ.), Χριστοφορίδης 8(8ρ.), Μποφίλης 3.

Aguanile (Καλαφάτης): Aξαμπανόπουλος 24, Γκέγκιος , Δάμης 2(7ρ.), Καλαφάτης 6, Μπέης 18, Ρουκουνάκης 13(16ρ.), Συκαράς 17(8ρ. - 7 ασίστ).

Τι μας άρεσε: Η απίθανη εξέλιξη του παιχνιδιού και η ηγετική εμφάνιση του Τάσου Κανταρτζή.