09/06/2023
Buscados 20 15 20 10 - 65 -
Aguanile 9 10 8 13 - 40 -

«Καπάρωσαν» την 2η θέση οι Buscados!

Καταθέτοντας μεγάλη δόση ενέργειας στο παρκέ, οι Buscados πήραν το ντέρμπι της 2ης θέσης επικρατώντας εύκολα της Aguanile με 65-40. Σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού η ομάδα του Σάκη Καραμασιώτη είχε τον έλεγχο στα δικά της χέρια και κάπως έτσι έφτασε τις 6 νίκες (6-1) και «κλείδωσε» την 2η θέση του πρώτου ομίλου, που σημαίνει πως στα Playoff θα βρει μπροστά της την ομάδα που θα τερματίσει στην 3η θέση του τέταρτου ομίλου. Η Aguanile, απο την άλλη, πήρε την 3η θέση του πρώτου ομίλου και έτσι δίνει ραντεβού με την 2η του τέταρτου ομίλου.

Όσον αφορά τον αγώνα, από τις αρχές οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα και δεν το άφησαν μέχρι το τέλος του παιχνιδιού. Ο Σιδέρης ήταν αρκετά δραστήριος απο τα πρώτα λεπτά, με τους Buscados να ψάχνουν ευκαιρίες στο ανοιχτό γήπεδο και να προηγούνται με 12-7. Παπασπυρόπουλος και Παπαδόπουλος έκαναν επίσης καλή δουλειά επιθετικά και κάπως έτσι οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +11 (20-9).

Ο Σιμιτσόπουλος ήταν από τους λίγους της Aguanile ο οποίος αποτελούσε σταθερή απειλή στο μισό των αντιπάλων, ωστόσο δεν αρκούσε ώστε οι φιλοξενούμενοι να πλησιάσουν, μιας και οι Buscados με ένα δικό τους ξεπέταγμα έφτασαν στο 32-15. Στην ανάπαυλα η διαφορά παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα, με τους γηπεδούχους να κρατούν το υπέρ τους +19 και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 35-19.

Το σκηνικό του παιχνιδιού δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Buscados να εξακολουθούν να πρωταγωνιστούν. Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου είχαμε έναν μικρό… διαγωνισμό τριπόντων, με τους Μπέη, Καραμασιώτη, Κουσάκη και Σαρρή να βάζουν το ένα σουτ μετά το άλλο και κάπως έτσι το σκορ πήγε στο 41-25. Οι γηπεδούχοι βρήκαν κι άλλους πόντους πίσω από τα 6,75 στην συνέχεια με Καραμασιώτη και Κουσάκη, ενώ με το επιμέρους 20-8, το σκορ έπειτα από το πέρας του τρίτου δεκαλέπτου έγραφε 55-27.

Πλέον ήταν πάρα πολύ δύσκολο να ανατραπούν τα δεδομένα που είχαν διαμορφωθεί στο ματς στο τέταρτο δεκάλεπτο. Μπορεί ο ρυθμός να μην ήταν ο ίδιος, άλλα οι Buscados έμειναν απομακρυσμένοι στο σκορ. Σιδέρης και Παπαδόπουλος συνέχισαν να δίνουν λύσεις και έπειτα από τα τελευταία διαδικαστικά λεπτά έφτασαν τελικά στη νίκη με 65-40.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μιχάλης Σιδέρης με 24 πόντους, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 ριμπάουντ συνολικά. Από την Aguanile ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Σιμιτσόπουλος με 17 πόντους, 2 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Οι Buscados είχαν 10/30 δίποντα, 9//25 τρίποντα, 18/26 βολές, 48 ριμπάουντ, αλλά και 12 ασίστ, 6 κλεψίματα, 11 λάθη και 1 μπλοκ. Η Aguanile μέτρησε 12/49 δίποντα, 4/15 τρίποντα, 4/6 βολές, 30 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Παράλληλα είχε 6 κλεψίματα, 10 λάθη και 3 μπλοκ.

Buscados (Καραμασιώτης): Σιδέρης 24(3ρ.), Καραμασιώτης 12(6ρ.), Παπαδόπουλος 9(7ρ.), Μπεκρής, Κουσάκης 6(9ρ.), Παπασπυρόπουλος 10(5ρ.), Αναγνώστης 4(3ρ.)

Aguanile (Σιμιτσόπουλος): Μπέης 6(5ρ.), Χρυσοσπάθης 5(5ρ.), Σαρρής 6(5ρ.), Σιμιτσόπουλος 17(4ρ.), Παπαρούλιας, Καλαφάτης 2(4ρ.), Γκέγκιος 4(5ρ.)

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια που έβγαλαν οι Buscados.