29/04/2022
Cosa Nostra 10 15 16 18 - 56 -
Tinder Bologna 18 12 23 12 - 64 -

Καπάρωσε την πρωτιά η Niko Team!

Την Πέμπτη το βράδυ 28 Απριλίου στα Άνω Λιόσια , σε ένα πολύ όμορφο ματς πήρε ακόμα μια νίκη με 56-64 απέναντι στην σκληροτράχηλη Cosa Nostra και καπάρωσε την πρώτη θέση του δεύτερου ομίλου της D2.

Η Cosa Nostra μπήκε πιο συγκεντρωμένη στο πρώτο δεκάλεπτο και με ηγέτη τον Γονιδάκη με 8 πόντους, προηγήθηκε με 10 – 4. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και με τον Καραμαλίγκα να τραβάει το κουπί με 7 πόντους και τον Πλατοκούκη να ακολουθεί με 4, ξέφυγαν με 10 – 18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να πάρουν το ματς στα μέτρα τους με το δίδυμο Γονιδάκη – Μπρούστα να ξεχωρίζει με 6 πόντους και τον Κάκιο να βάζει 4, αλλά η Niko Team κυρίως με τρίποντες βόμβες από Zhu,Πλατοκούκη και Κολυβάκη , διατηρούσε το υπέρ της προβάδισμα με 25 – 30 στην λήξη του ημιχρόνου.

Καταιγιστική η Niko Team στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και με τον Πλατοκούκη να είναι μπροστάρης με 7 πόντους και τους Κολυβάκη και Καραμαλίγκα να είναι από κοντά με 5, έφτασαν την διαφορά ακόμα και στους 17. Για την Cosa Nostra ισορρόπησε το ματς μετά το πεντάλεπτο, ξεχώρισε ο καταπληκτικός σε εκείνο το διάστημα Μπρούστας με 9 πόντους, για το 41-53.

Στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν πολύ να γυρίσουν τούμπα το ματς με τον εκπληκτικό Θανάση Μπρούστα να έχει 13 πόντους με φοβερές προσωπικές ενέργειες, αλλά οι φιλοξενούμενοι με τον Κολυβάκη να βάζει 5 πόντους και τον Μπούρα να είναι καθοριστικός με 6 συνεχόμενους , κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλο με 56 – 64.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Γιώργος Κολυβάκης με 12 πόντους, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θανάσης Μπρούστας με 28 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 κλεψίματα .

Η Cosa Nostra είχε 18 / 47 δίποντα, 5 / 29 τρίποντα, 5 / 9 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη. Η Niko Team είχε 14 / 40 δίποντα, 9 / 26 τρίποντα, 9/ 15 βολές, κατέβασε 48 ριμπάουντ, μοίρασε 15 ασίστ, έκλεψε 9 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 23 λάθη.

Cosa Nostra (Γονιδάκης): Τζαχρίστας, Μπρούστας 28, Χατζησυμεωνίδης (7ρ.), Καλαϊτζάκης, Καμπουράκης , Γονιδάκης 15(6ρ.), Τραγής , Κουτσουριδάκης , Κάκιος 10(13ρ.), Μούρτζης.

Niko Team (Μπούρας): Τσαβαλάς(11ρ.), Πλατοκούκης 14, Κολυβάκης 12(10ρ.), Yi 5, Zhu 12, Καραμαλίγκας 11(7ρ.), Μπούρας 8, Κουτσιώνης 2.

Τι μας άρεσε: Τα απίθανα καλάθια του Θανάση Μπρούστα!