17/04/2022
Elapuse BC 11 13 14 14 - 52 -
Aguanile 18 23 5 15 - 61 -

Καπάρωσε  την τρίτη θέση η Aguanile!

Η αναμέτρηση ανάμεσα στην Ela Puse και την Aguanile θα μπορούσε να ήταν ματς ζωής και … θανάτου, αλλά το μειονέκτημα των γηπεδούχων σε περίπτωση τριπλής ισοβαθμίας με Jokers και Aguanile (σε περίπτωση νίκης της Ela Puse), άφησε την τελευταία να έχει εκείνη το… ενδιαφέρον για την τελική της κατάταξη στις θέσεις playoff ανόδου, με το 52-61 υπέρ της να την καταστάσεις τρίτη και να τη στέλνει πάνω στην παρέα του Θάνου Παπαγεωργίου, τους Thunderdogs!

Όμορφο μπάσκετ στο ξεκίνημα από τις παρέες των Αναγνώστου και Καλαφάτη, με τον Τζιγκουνάκη να ζεσταίνεται νωρίς νωρίς και να οδηγεί επιθετικά την Aguanile. Σαραντόπουλος κοντά στο καλάθι και ο Βλαντής από την περιφέρεια ξεχώρισαν για τους γηπεδούχους, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 11-18 για τους βυσσινί.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντες… βόμβες από τους Τζιγκουνάκη και Μπουγιούκα, με την Elapuse να βελτιώνεται και να πλησιάζει στο καλάθι στα μέσα περίπου της περιόδου, η οποία εν τέλει έκλεισε στο 24-41, ύστερα από εκπληκτικό δίλεπτο από τον Καλαφάτη.

Δεν μπήκε και με την καλύτερη… διάθεση η φιλοξενούμενη ομάδα της Aguanile στο παρκέ του Κολωνού μετά το ημίχρονο, με τον Φωτόπουλο από Ela Puse να τιμωρεί την κακή άμυνα των αντιπάλων και να μειώνει μη έχοντας αντίπαλο στα … μέτρα του, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 38-46.

Δεν άλλαξε κάτι στην τελευταία περίοδο της αναμέτρησης, με την Aguanile να ολοκληρώνει νικηφόρα και με σκορ 52-61 τον φετινό… μαραθώνιο της κανονικής διάρκειας του δεύτερου ομίλου της Master κατηγορίας και να πέφτει πάνω στους… πυραυλοκίνητους Thunderdogs, στον πρώτο γύρο των playoff ανόδου.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Άγγελος Τζιγκουνάκης κάνοντας triple double (!), με 21 πόντους, 12 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 4 κλεψίματα και 3 λάθη! Από Elapuse ξεχώρισε ο Ζαχαρίας Βλαντής με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και ένα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 12/36 δίποντα, 7/28 τρίποντα, 7/22 βολές, 48 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 13 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/53 δίποντα, 7/18 τρίποντα, 6/9 βολές, 44 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 5 λάθη.

Ela Puse (Αναγνώστου): Κωνσταντινίδης 3, Βλαντής 11, Δεσύπρης 6, Πιτσιλής 2, Μπουγιούκας 5, Κουτσούκος 1, Αναγνώστου 2, Φωτόπουλος 12, Σαραντόπουλος 10.

Aguanile (Συκαράς): Σιαμπλής 10 (13 ριμπ.), Σιμιτσόπουλος 8, Καλαφάτης 20, Συκαράς 2, Γκέγκιος, Πιερράκος, Τζιγκουνάκης 21 (12 ριμπ. , 11 ασ.).

Τί μας άρεσε: Το triple double του Άγγελου Τζιγκουνάκη!