14/10/2023
Optimus Priamus 17 17 21 10 - 65 -
Fast Break 17 18 22 15 - 72 -

Κάποιος να κερδίσει τους Fast Break..υπάρχει;

Σάββατο απόγευμα στο κλειστό του Seven για το πρωτάθλημα της Development League, οι Fast Break, μετά από ένα παιχνίδι γεμάτος σασπένς και δυνατές μονομαχίες, διατήρησαν το αήττητο, καθώς επικράτησαν των Optimus Priamus με σκορ 65-72!

Το ξεκίνημα  αποτέλεσε προάγγελο για το τι θα ακολουθήσει, με τις δύο ομάδες να δίνουν μια σπουδαία μπασκετική μάχη, και το πέρας της περιόδου να βρίσκει τους φιλοξενούμενους μπροστά με προβάδισμα βραχεία κεφαλής(17-18).

Στη συνέχεια του παιχνιδιού βρεθήκαμε στο ίδιο έργο θεατές, καθώς η αναμέτρηση είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπι, με πολύ δυνατές μονομαχίες, όμορφες φάσεις, αμείωτο ενδιαφέρον καθ όλη τη διάρκεια του και τον φωτεινό πίνακα στο τέλος του ημιχρόνου να δείχνει το 34–35. Ο Τσιγαρίδης με την απόδοση του κατάφερε να ξεδιπλώσει ένα σημαντικό μέρος του πλούσιου ταλέντου που τον χαρακτηρίζει ως παίκτη, κλείνοντας το ημίχρονο με 12 πόντους, 3 ριμπάουντ 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Μητρέλος με 6 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Χατούνογλου, Μανίας και Χρυσανθάκης ηγήθηκαν των προσπαθειών της ομάδας τους με 8, 6 και 5 πόντους αντίστοιχα.

Το τρίτο δεκάλεπτο συνεχίστηκε στο ίδιο αγωνιστικό μοτίβο, καθώς καμιά από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να απομακρυνθεί η μία από την άλλη, με την παρέα των Μπουλαξή και Ηλιάδη να αντέχει στην πίεση των πιο νέων αντιπάλων τους και να κλείνουν ακόμα ένα δεκάλεπτο σε θέση οδηγού με σκορ 55-57.

Στην τελευταία στροφή οι φιλοξενούμενοι με όπλο τις καταπληκτικές άμυνες του Νιωτάκη στις  κρίσιμες στιγμές του παιχνιδιού, αλλά και τον Μητρέλο να φωνάζει παρόν στην επίθεση, κατάφεραν να πάρουν μία σπουδαία νίκη κόντρα στους Priamus με σκορ 65-72!

Betsson MVP ο Παναγιώτης Μητρέλος με 21 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασιστ και 2 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Πιέρρος Παπαδάκος με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο !

Οι νικητές είχαν 24/42 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 9/19 βολές, 30 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 8 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 9 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 25/48 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 6/7 βολές, 30 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 18 λάθη .

Optimus Priamus(Χατούνογλου): Βασιλειάδης 4, Δελβενακιώτης 2, Καλτσάκας 7, Λοΐζος 8, Μάνιας 6, Παπαδάκος 13 Πιερρουτσάκος 4, Σκουτέρης Φουντουλάκης, Χατούνογλου 12 Χρυσανθάκης 9.

Fast Break(Μπουλαξής): Γκιουλιστάνης 6,  Ηλιάδης 6, Κοσσένας 6, Μητρέλος 21, Μπουλαξής 5, Νιωτάκης 4, Τζιτζικαλάκης, Τσιγαρίδης 24.

Τι μας άρεσε : Οι καταπληκτικές άμυνες του Νιωτάκη!