24/10/2022
War Gamers 16 14 24 18 - 72 -
Limoges 12 25 8 24 - 69 -

Καραγιάννης και δεν χάνεις!

Στην κορυφή της Elite League by Betsson παραμένουν οι War Gamers, καθώς με μπροστάρη για ακόμη μια φορά τον Καραγιάννη, νίκησαν την Limoges με 72-69 για την έκτη αγωνιστική του πρωταθλήματος στο κλειστό του Περιστερίου!

Με τον Καραγιάννη να εμφανίζεται ζεστός στο ξεκίνημα του αγώνα, πετυχαίνοντας 10 πόντους, οι War Gamers βρέθηκαν στο +7, 13-6, και έκλεισαν τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +4, 16-12. Ο Μουζάκης και ο Παπαδόπουλος με 4 πόντους έκαστος τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο η Limoges κυριάρχησε κατά κράτος των αντιπάλων και με 7 πόντους του Παπαϊωάννου, δύο τρίποντα του Μυλωνά, 5 πόντους του Δαβιλά και τρίποντο του Σταμάτη, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 30-37! Λίγα πράγματα για τους γηπεδούχους σε εκείνο το σημείο, αντιμετωπίζοντας πρόβλημα στην άμυνα, με τον Καραγιάννη να σκοράρει άλλους 6 πόντους και τον Θοδωρικάκο να προσθέτει 4.

Αλλαγή σκηνικού στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου οι Πειραιώτες έσφιξαν την άμυνά τους και τους Αβραμίδη - Καραγιάννη να πετούν φωτιές με 12 πόντους ο καθένας, πήραν για πρώτη φορά αέρα 9 πόντων, 54-45! Καταστροφικό ήταν εκείνο το διάστημα για το συγκρότημα του Ευριπιώτη, με τον Παπαϊωάννου να ξεχωρίζει με τους 4 πόντους που πέτυχε. Σκορ τρίτης περιόδου 54-45!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "Λιμουζό" μπήκαν αποφασισμένοι να γυρίσουν το ματς και 8 πόντους του Παπαϊωάννου και 4 του Δαβιλά, πήραν εκ νέου κεφάλι στο σκορ με 60-61, 2:20 για το τέλος. Στο υπόλοιπο, όμως, του ντέρμπι η παρέα του Σκλαβενίτη ήταν ψύχραιμη και με τους Καραγιάννη - Διαμαντή να βγάζουν το φίδι από την τρύπα, έφτασε στην δύσκολη νίκη με 72-69!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 16/25 βολές, 22/50 δίποντα και 4/27 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 5 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/13 βολές, 22/44 δίποντα και 7/32 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 22 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 6 κοψίματα.

Betsson mvp των War Gamers ο Καραγιάννης με 35 πόντους (double-double), έχοντας 8/10 βολές, 9/20 δίποντα και 3/10 τρίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος της Limoges ο Παπαϊωάννου με 25 πόντους (double-double), έχοντας 4/8 βολές, 9/17 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 17 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 3 μπλοκ.

War Gamers (Σκλαβενίτης): Αβραμίδης 15, Αντωνίου 2, Γιαννόπουλος, Διαμαντής 12 (1), Θοδωρικάκος 4, Καραγιάννης 35 (3), Μέμεζας, Λαζαράκος, Μαυροειδάκος 2, Πάτερος 2, Παρίσος, Σούλης

Limoges (Ευριπιώτης): Δαβιλάς 11 (1), Μουζάκης 6, Μυλωνάς 6 (2), Παπαϊωάννου 25 (1), Σταμάτης 7 (1), Τσατσάνης 2, Παπαδόπουλος 12 (2)

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές του αγώνα!