25/03/2023
Μία + Μία 17 10 13 17 - 57 -
La Bola De Papel 21 14 19 23 - 77 -

Καραθανάσης - Τσουκάλης rules!

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η πρωτοπόρος La Bola De Papel απέναντι στη Μία συν Μία και επιβλήθηκε στο ΣΕΦ το απόγευμα του Σαββάτου, με τελικό σκορ 57-77.

Το ταλέντο και η ευχέρεια που έχει ο Καραθανάσης στο σκοράρισμα φάνηκαν από την αρχή της αναμέτρησης, με τον Τσουκάλη τον Μιχάλη να ακολουθεί και να προσπαθεί να εκμεταλλευτεί το ανοιχτό γήπεδο. Η Μία συν μία άφησε την επιθετική της... τύχη στους Γερόλυμο και Θεοφίλη, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 17-21 για τους πρωτοπόρους του τέταρτου ομίλου της Development.

Ακριβώς αντίθετη εικόνα επιθετικά είχε το παιχνίδι στη συνέχεια, με τις δύο παρέες να δυσκολεύονται πολύ να βρουν το στόχο και το σκορ να μένει χαμηλά. Η La Bola ανέβασε ρυθμούς, έτρεξε, οι Βιδάλης και Καραθανάσης σκόραραν στον αιφνιδιασμό και οι προσπάθειες του Θεοφίλη δεν κατάφεραν να αποτρέψουν το 27-35 που έκλεισε το πρώτο ημίχρονο.

Ο Μιχάλης Τσουκάλης με δύο τρίποντα κράτησε τη διαφορά σε διψήφιο, με τη La Bola να ελέγχει την αναμέτρηση, να μη ρισκάρει και να προσπαθεί να ελέγξει τα ριμπάουντ τόσο όσο να μην έχει πρόβλημα στη διαχείριση του ρυθμού. Ο Φιλιππίδης σκόραρε και προσπάθησε πολύ για τους γηπεδούχους, στους οποίους όμως έλειπε ένα... ξέσπασμα για να πλησιάσουν ακόμα παραπάνω από το 40-54 που έδειξε η τρίτη περίοδος.

Ο ρυθμός... ξέφυγε για τα καλά στο τελευταίο δεκάλεπτο, η διαφορά ανέβηκε και το σκορ που έδειξε ο πίνακας στο τέλος του αγώνα ήταν το 57-77, με τη La Bola να προσθέτει άλλο ένα ροζ φύλλο στη συλλογή της!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θανάσης Καραθανάσης με 33 πόντους, 15 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα. Από Μια συν Μία ξεχώρισε ο Χρήστος Σπανίδης με 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 λάθη.

Οι γηπεδούχοι είχαν 20/42 δίποντα, 3/13 τρίποντα, 8/12 βολές, 41 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα και 18 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 22/47 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 3/11 βολές, 34 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 13 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 6 λάθη.

Μία συν Μία (Σπανίδης): Αλβέρτος 7, Γερόλυμος 5, Θεοφίλης 16, Μοναστηριώτης 7, Σπανίδης 9, Τζοτζόκος 5, Φιλιππίδης 8.

La Bola de Papel (Αβούρης): Βιδάλης 4, Καραθανάσης 33, Μαρινάκης 2, Οικονόμου 1, Τζαναβάρας 8, Τσουκάλης Π 2, Τσουκάλης Μ. 27.

Τί μας άρεσε: Το δίδυμο Καραθανάσης Τσουκάλης!