16/02/2024
Hoston Celtics 19 8 13 17 3 60 -
Να σαι καλά 13 15 20 9 6 63 -

Κρατήθηκαν και πήραν την νίκη στην παράταση οι Να σαι καλά!

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με εντυπωσιακή απόδοση από τους Hoston Celtics, οι οποίοι κατάφεραν να κερδίσουν το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 19-13. Οι παίχτες τους, Βεργίδης και Μπουμπόνας, έδειξαν την κλάση τους στο γήπεδο, ηγούμενοι την ομάδα τους σε επιθετικές και αμυντικές φάσεις δίνοντας ένα αρχικό προβάδισμα.

Οι Να σαι καλά δεν έμειναν πίσω και αντέδρασαν δυναμικά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με εξαιρετικές επιδόσεις από τους Γαμβράκη και Κωστόπουλο, κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ και να πάρουν το προβάδισμα με σκορ 27-28, δείχνοντας την ανταγωνιστικότητά τους μέσα στο γήπεδο.

Το τρίτο δεκάλεπτο είδε τους Να σαι καλά να διατηρούν το προβάδισμα με σκορ 40-48. Οι Βεργίδης και Μπουμπόνας προσπάθησαν να ανταπεξέλθουν στην πίεση, πέτυχαν κάποια σημαντικά καλάθια αλλά οι αντίπαλοί τους διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού με εξαιρετική ομαδική προσπάθεια.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν γεμάτο ένταση και ανατροπές. Οι Hoston Celtics κατάφεραν να φέρουν το ματς σε ισοπαλία με σκορ 57-57, αφήνοντας ανοιχτό το ενδεχόμενο της παράτασης. Οι δύο ομάδες παρουσίασαν τον καλύτερό τους εαυτό στο τέταρτο δεκάλεπτο, προσφέροντας ένα ανατρεπτικό θέαμα που έστειλε εν τέλη το ματσ στην παράταση.

Η παράταση ήταν ακόμα πιο δραματική, με τους Να σαι καλά να καταφέρνουν να κερδίσουν με σκορ 60-63. Οι Γαμβράκης και Κωστόπουλος ηγήθηκαν της ομάδας τους σε κρίσιμες φάσεις, ενώ η άμυνά τους ήταν ανίκητη στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού.

MVP του αγώνα είναι ο Χαράλαμπος Γαμβράκης ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 18 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Πρωταγωνιστής για τους Hoston Celtics είναι ο Νίκος Βεργίδης ο οποίος έβαλε 16 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ.

Hoston Celtics: Μπουμπόνας 13 , Καρκαλέτσης 9 (2) , Γεωργίου 7 (1) , Ντουνούσης 4 , Δώγος 4 , Γκουτζαμάνης 7 , Τσινάρης , Παπασιώπης , Βεργίδης 16 (1)

Να σαι καλά: Μάρκος , Κοντόπουλος 11 (2) , Κωστόπουλος 19 , Γαμβράκης 18 (6) , Αφουκατούδης 7 (2) , Καραγιάννης , Τερζής 2 , Τζάμος 3 , Γαβρίλοβιτς 3