21/04/2024
Alpinists BC 2 17 21 15 - 55 -
Πι Stoli α 13 14 10 4 - 41 -

Καράβης και Λυμπερόπουλος έδωσαν τη νίκη στους Alpinists!

Οι πρώτες στιγμές του αγώνα ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του Γιώργου Λιόλιου, καθώς με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα κράτησαν τον αντίπαλο στους μόλις δύο πόντους και με τους Μαυρεδάκη και Κεφαλιανό να αποτελούν τους πρώτους σκόρερ έκλεισαν την περίοδο στο συν έντεκα με σκορ 2-13!

Η  συνέχεια είχε την σφραγίδα του σπουδαίου Γιάγκου Καράβη, με τον ηγέτη των γηπεδούχων να πετυχαίνει 7 πόντους, να μαζεύει 6 ριμπάουντ, να δίνει 4 ασίστ και να αποτελεί τον κυριότερο λόγο που η ομάδα του μείωσε τη διαφορά στο πέρας του ημιχρόνου στους 8 πόντους(19-27)! Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν τεράστια προβλήματα στην άμυνα, έχασαν τη μάχη των ριμπάουντ, ενώ είχαν ως καλύτερο τους παίκτη τον Λιόλιο με 8 πόντους!

Οι Alpinists με την επιστροφή τους στο παρκε ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους στις δύο πλευρές του γηπέδου, κατέβασαν τα ΠιstoliA στους δέκα πόντους, έκλεψαν μπάλες, έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο, ευστόχησαν έξω απο τη γραμμή των 6.75 και με τους Καράβη και Λυμπερόπουλο να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση πέρασαν σε θέση οδηγού με σκορ 40-37! Στην αντίπερα όχθη, οι Βούλγαρης και Μαυρεδάκης είχαν απο 4 πόντους!

Η τέταρτη περίοδος αποτέλεσε μια απολαυστική τρίποντη παράσταση του ‘’Steph Curry’’ Γιώργου Λυμπερόπουλου! Ο παίκτης των Alpinists πήρε το όπλο του και με τρια εύστοχα σουτ εξω απο την γραμμή των 6.75, έδωσε στην ομάδα του μια πανάξια νίκη με σκορ 55-41!

Betsson MVP ο Γιάγκος Καράβης με 22 πόντους, 19 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιάννης Κεφαλιανός είχε 9 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο!

Alpinists(Καράβης): Καββαδίας 4, Καράβης 22, Κυριακίδης 4, Λιοφάγος 5, Λυμπερόπουλος 16, Μαρούδης 4.

ΠιStoliΑ(Παπαδιονυσίου): Βούλγαρης 6, Κατσιώτης, Κεφαλιανός 9, Λιόλιος 10, Μαυρεδάκης 11, Παπαδιονυσίου 5, Νταμπανλής.

Τι μας άρεσε : Η εμφάνιση των Καράβη και Λυμπερόπουλου!