63
Salonica Old Stars 7 15 21 11 - 54 -
Coble 15 20 8 20 - 63 -

Καρδιοχτύπησαν αλλά πήραν την νίκη οι Co-Ble!

Πατούσαν καλύτερα οι Co-Ble στην πρώτη περίοδο και κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα με τα καλάθια του Παπία και του Τσακμάκα. Οι Salonica Old Stars απάντησαν άμεσα με τον Ματούλα να είναι ασταμάτητος κοντά στο καλάθι πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλο για την ομάδα του, διαμορφώνοντας το 7-15.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό ανεβάζοντας ακόμα περισσότερο τη διαφορά με τον Ντισλή να συνεργάζεται άψογα με τον Παπία βάζοντας δύσκολα στους αντιπάλους τους. Οι Salonica Old Stars βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τα μεγάλα καλάθια του Αλεξιάδη και κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο 22-35.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια, αποφασισμένοι να τα δώσουν όλα για να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Βελτίωσαν την άμυνα τους κοντά στη ρακέτα και αυτό τους έδωσε ρυθμό στην επίθεση όπου ο Αλεξιάδης βγήκε μπροστά για την ομάδα του. Οι Co-Ble δυσκολεύτηκαν να βρούν απαντήσεις στην άμυνα των αντιπάλων τους και η αστοχία από την γραμμή των τριπόντων πλήγωσε την ομάδα που είδε την διαφορά της να χάνεται με το σκορ να μένει στο 43-43.

Κάπου εκεί οι Co-Ble ανέβασαν ρυθμό και κατάφεραν να ξεφύγουν ξανά με τον Παπία και τον Τσιότρα να συνεργάζονται άψογα στην επίθεση. Οι Salonica Old Stars προσπάθησαν να απαντήσουν με τα καλάθια του Ματούλα, όμως πλήρωσαν τις κακές επιλογές στην επίθεση. Το τελικό σκορ βρήκε τις δύο ομα΄δες στο 54-63.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Θοδωρής Παπίας με 27 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Θανάσης Αλεξιάδης με 20 πόντους, 14 ριμπάουντ και 2 ασσίστ.

Salonica Old Stars: Λαθουράκης 3(1), Βλάχος 2, Ματούλας 16(1), Αλεξιάδης 20, Κατράνας 1, Μπέτσιος 4, Τροκάνας 8, Χριστόπουλος.

Co-Ble: Τζιούφας 2, Κοντογιώργος, Παπίας 27(2), Ντίσλης 14, Τσιότρας 10, Γουναρόπουλος 2, Κεφαλάς 3, Τσακμάκας 4, Παπανικολάου 1, Ζωγραφάκης.

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική εμφάνιση του Παπία.