04/06/2022
Cosa Nostra 11 9 22 6 - 50 -
Brooklyn Bets by Amerikanos24 6 16 17 22 - 59 -

Καρδιοχτύπησαν οι Brooklyn Bets!

Τρία στα τρία για τους Brooklyn Bets στον έκτο όμιλο της Summer D2-League, καθώς για την τέταρτη αγωνιστική κέρδισαν δύσκολα την εξάδα της Cosa Nostra με 50-59 στο κλειστό των Άνω Λιοσίων!

Με όπλο την άμυνα της και δράστες στην επίθεση τους Χατζησυμεωνίδη (4π), Κουτσουριδάκη (3π), Αψερίδη και Τζαχρίστα, η Cosa Nostra ξεκίνησε πιο δυνατά το ματς και προηγήθηκε με 11-6. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους Αγγελόπουλο, Σιαπάνη και Σεραφή να σοκάρουν από 2 πόντους έκαστος.

Στην δεύτερη περίοδο οι Brooklyn Bets, αν και βρέθηκαν να χάνουν μέχρι και με 6 πόντους, κατάφεραν αρχικά να πάρουν εκείνοι προβάδισμα 6 πόντους, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια στο +2, 20-22, έπειτα από 4 πόντους του Σιαπάνη και άλλους τόσους του Αγγελόπουλου. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Αψερίδης (4π), Καμπουράκης και Τζαχρίστας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Cosa Nostra μπορεί να βρέθηκε να χάνει με 6 πόντους, ωστόσο με τους Τραγή και Αψερίδη να πετούν φωτιές με 11 και 8 πόντους, αντίστοιχα, πήρε για πρώτη φορά αέρα 7 πόντων, 44-37. Ο Μποτής με 5 πόντους και οι Λυμπερόπουλος – Αγγελόπουλος με 3 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 44-37!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η παρέα του Παναγιώτου εκμεταλλεύτηκε την κούραση των αντιπάλων και με εύστοχες προσπάθειες των Μουχίμογλου, Σιαπάνη και Χουσέα, έφτασε στη νίκη με 50-59. Ξέμειναν από δυνάμεις στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι, καθώς κόλλησαν στην επίθεση, με τους Χατζησυμεωνίδη και Τραγή να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/9 βολές, 20/45 δίποντα και 2/15 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 17 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 6/10 βολές, 19/49 δίποντα και 5/31τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος της Cosa Nostra ο Χατζησυμεωνίδης με 8 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 3/4 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 22 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 4 λάθη. Betsson mvp των Brooklyn Bets ο Μουχίμογλου με 7 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 1/4 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

Cosa Nostra (Χατζησυμεωνίδης): Τζαχρίστας 5, Χατζησυμεωνίδης 8, Αψερίδης 14, Καμπουράκης 4, Τραγής 13 (1), Κουτσουριδάκης 6 (1)

Brooklyn Bets (Παναγιώτου): Μπαμπάτσικος 3, Σάλαρης 4, Λυμπερόπουλος 5, Χουσέας 10 (2), Σιαπάνης 10, Αγγελόπουλος 11 (1), Μποτής 5 (1), Δαραμούσκας 2, Μουχίμογλου 7 (1), Σεραφής 2

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα της Cosa Nostra!