01/10/2022
Los Abeles Fakers 15 15 13 6 11 60 -
Iron Maidan 5 12 16 16 6 55 -

Καρδιοχτύπησαν, αλλά πήραν την πρώτη τους νίκη οι Los Abeles Fakers!

Μεσημέρι Σαββάτου στο Athens Sports Hall οι Los Abeles Fakers υποδέχθηκαν τους Iron Maidan για την δεύτερη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Basketaki Cup. Η ομάδα των Μαυρακάκη και Φωτεινού επικράτησε με 60-55 στο έξτρα πεντάλεπτο, πετυχαίνοντας την πρώτη της φετινή νίκη. Σπουδαία ανατροπή από τους Iron Maidan που επέστρεψαν από το -19, αλλά λύγισαν στην παράταση. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Σαφώς ανώτεροι στο ξεκίνημα του ματς οι μετέπειτα νικητές. Με τους Ηρειώτη, Μαυρακάκη και Φωτεινό να σκοράρουν από την περιφέρεια και τον Δαμία να ξεχωρίζει με 4 πόντους, οι Los Abeles μπήκαν από νωρίς σε θέση οδηγού και μάλιστα με διψήφια διαφορά. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι Maidan, με τον Κόντη(4π.) να προσφέρει τις μοναδικές λύσεις εντός πεδιάς. Σκορ δεκαλέπτου, 15-5.

Αρκετά πιο μοιρασμένο το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν σημαντικά την απόδοσή τους. Παληγιάννης (5π.), Κόντης (4π.) και Μάινας (3π.) ηγήθηκαν της επίθεσης των Iron Maidan. Στην αντίπερα όχθη, οι Fakers σκόραρα με συνέπεια, χάρη στους Ηρειώτη (6π. με 2 τρ.), Κωνσταντίνου (4π.), Μαυρακάκη (3π.) και Λουκαΐτη (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 30-17.

Στην επανάληψη οι Maidan επιχείρησαν να ψαλιδίσουν τη διαφορά, στοχεύοντας στο low post παιχνίδι με πρωταγωνιστές τους Κόντη (6π.) και Παληγιάννη (5π.). Οι Fakers είχαν τις απαραίτητες απαντήσεις με τον Φωτεινό (5π. με 1 τρ.) να είναι εξαιρετικός σε αυτό διάστημα και τους Ηρειώτη (3π.) και Κωνσταντίνου (3π.) να παραμένουν σταθεροί. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 43-33.

Με αντεπίθεση διαρκείας και σπουδαία άμυνα οι Maidan πέτυχαν σπουδαία ανατροπή. Χάρη στους Κόντη (8π.), Παληγιάννη (3π.), Μακρή (3π.) και Μάινα (2π.) οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα επιμέρους 6-16 και έστειλαν το ματς σε έξτρα πεντάλεπτο. Τάσεις αυτοχειρίας από τους Fakers που δεν κατάφεραν εν τέλει να διαχειριστούν το μεγάλο προβάδισμα του πρώτου ημιχρόνου. Σκορ 4ης περιόδου, 49-49.

Στην παράταση οι Fakers αποδείχθηκαν ψυχραιμότεροι. Με τον Ηρειώτη να ολοκληρώνει την Betsson mvp εμφάνισή του προσθέτοντας ακόμη 5 πόντους και τους Δαμία (2π.) και Κωνσταντίνου (3π.) να τον συνεπικουρούν, η ομάδα του Μαυρακάκη έφτασε δίκαια στη νίκη. Λύγισαν στο φινάλε οι Maidan που ίσως έμειναν και από δυνάμεις μετά την υπερπροσπάθεια του δευτέρου ημιχρόνου.

Στο τέλος του αγώνα, οι Los Abeles Fakers είχαν 13/49 δίποντα, 9/27 τρίποντα και 7/19 βολές. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 4 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Iron Maidan είχαν 14/40 δίποντα, 4/34 τρίποντα και 15/23 βολές. Μάζεψαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη και 5 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μαρίνος Ηρειώτης με 19 πόντους, έχοντας 0/2 δίποντα, 5/7 τρίποντα και 4/4 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη σε 37 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Κόντης με 22 πόντους και double-double, έχοντας 9/15 δίποντα και 4/4 βολές. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη και 4 μπλοκ σε 38 λεπτά συμμετοτοχής.

Los Abeles Fakers (Μαυρακάκης) : Ηρειώτης 19 (7ρ., 5 τρ.), Δαμίας 8 (8ρ.), Πέγκας 2 (12ρ.), Φωτεινός 8 (7ρ., 2 τρ.), Μαυρακάκης 6 (2 τρ.), Κωνσταντίνου 13 (13ρ.), Λουκαΐτης 4.

Iron Maidan (Μακρής) : Μακρής Δ. 5 (5 κλεψ., 1 τρ.), Παληγιάννης 5 (14ρ.), Κόντης 22 (18ρ., 4 μπλοκ), Κλαλιώτης 2 (7ρ.), Μαρινάκης, Μάινα 11 (12ρ., 3 τρ.).

Τι μας άρεσε : Το σασπένς της αναμέτρησης.