15/03/2023
Skroutz 14 17 11 10 - 52 -
Melisses BC 5 20 9 14 - 48 -

Καρδιοχτύπησε, αλλά νίκησε το Skroutz!

Το βράδυ της Τετάρτης στο Athens Sports Hall το Skroutz επικράτησε για δεύτερη φορά φέτος των Μελισσών με 52-48, φτάνοντας έτσι τις 12 νίκες στον 2ο όμιλο της Development 2 League.

Σαφώς καλύτερα ξεκίνησαν το ματς οι μετέπειτα νικητές που προηγήθηκαν γρήγορα με 10-0, χάρη στο μουδιασμένο πρώτο πεντάλεπτο των φιλοξενούμενων. Καντιδάκης (5π.), Μητσοτάκης (5π.) και Μερεμέτης (4π.) τράβηξαν κουπί επιθετικά για τους γηπεδούχους, ενώ οι Melisses σκόραραν μόλις δύο φορές εντός πεδιάς με τους Γαρυφαλάκη (2π.) και Φράγκο (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 14-5.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Melisses μεταμορφώθηκαν, διανύοντας το πιο παραγωγικό τους διάστημα στο παιχνίδι και βρίσκοντας λύσεις από  τους Δούκα (6π.), Φράγκο (3π.), Πάτση (3π.), Κοντοπάνο (2π.), Γαρυφαλάκη (2π.), Αλ. Μπουγιούκο (2π.) και Στ. Μπουγιούκο (2π.). Στην αντίπερα όχθη, όμως, το Skoutz συνέχισε να σκοράρει με συνέπεια, χάρη στους Καντιδάκη (7π.), Παπαδόπουλο (2π.), Μητσοτάκη (2π.) και Ξένο (2π.) οδεύοντας προς τα αποδυτήρια με +6. Σκορ ημιχρόνου, 31-25.

Μετά την ανάπαυλα οι άμυνες πρωταγωνίστησαν με την παραγωγικότητα των δύο ομάδων να μειώνεται αισθητά και το επιμέρους σκορ να γράφει 11-9. Το Skroutz βασίστηκε στους Παπαδόπουλο (7π.), Χριστιανό (2π.) και Μερεμέτη (2π.), ενώ οι Melisses απάντησαν με Πάτση (4π.), Δούκα (3π.) και Αλ. Μπουγιούκο (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 42-34.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όλα έδειχναν ότι το Skroutz θα φτάσει στην νίκη χωρίς δράματα. Οι Melisses, όμως, είχαν διαφορετική άποψη και παρά λίγο να «κλέψουν» το ματς στο φινάλε. Τελικά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που χαμογέλασαν τελευταίοι αφού απέδρασαν από τον Κολωνό με το ροζ φύλλο στη συλλογή τους.

Στο τέλος του αγώνα, το Skroutz είχε 20/52 δίποντα, 1/14 τρίποντα και 9/17 βολές. Μάζεψε 54 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 10 φορές, ενώ είχε 19 λάθη. Στον αντίποδα, οι Melisses BC είχαν 14/43 δίποντα, 5/22 τρίποντα και 5/15 βολές. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γρηγόρης Μητσοτάκης με 8 πόντους, έχοντας 3/9 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 2/3 βολές. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 7 λάθη σε 25 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Δούκας με 13 πόντους, έχοντας 1/4 δίποντα, 3/8 τρίποντα και 2/3 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 3 λάθη σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Skroutz (Παπαδόπουλος) : Αυγουλής, Δούμας, Καντιδάκης 14, Μερεμέτης 8, Μητσοτάκης 8, Ξένος 2, Παπαδόπουλος 14 (1), Πουλής 4, Χριστιανός 2.

Melisses (Μπουγιούκος) : Γαρυφαλάκης 6, Δούκας 13 (3), Κοντοπάνος 2, Μπουγιούκος Α. 7, Μπουγιούκος Στ. 2, Παπαδιάς 4, Πάτσης 9 (1), Φράγκος 5 (1).

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.